Odbyło się już 376. Zebrań Plenarnych Konferencji Episkopatu Polski i żadne z nich do tej pory nie miało miejsca w Lublinie, będzie to więc dla Lublina wydarzenie historyczne – podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska – to główne tematy Zebrania Plenarnego KEP, które w piątek rozpocznie się w Lublinie i potrwa do niedzieli. W ostatnim dniu obrad biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego KUL.
Abp Budzik przypomina, że to trzeci najstarszy uniwersytet w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.
„Z Lublinem i z KUL związani są dwaj najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła dwudziestego wieku: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Prymas Wyszyński po drugiej wojnie światowej był przez niecałe trzy lata biskupem lubelskim. Uniwersytet przez całe życie leżał mu na sercu, był jego wychowankiem, uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego. Z kolei Jan Paweł II to najwybitniejszy profesor w historii KUL. Przez 24 lata jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał przyjeżdżał z wykładami na uniwersytet, który w jakiś sposób go współkształtował” – powiedział metropolita lubelski.
Dodał, że KUL wspomina w szczególny sposób ks. Idziego Radziszewskiego. „To postać charyzmatyczna. Wielki wizjoner, który na początku niepodległości Polski, jeszcze przed formalnym jej odzyskaniem, przez cały rok 1918, szukał ludzi, którzy wsparliby ideę utworzenia w Polsce odrodzonego katolickiego uniwersytetu. Ks. Idzi Radziszewski był jego pierwszym rektorem, zmarł w 1922 r., w wieku zaledwie 55 lat” – przypomniał abp Budzik.
BP KE