Kiedy jako młody ksiądz chciał wyjechać na misję do Ameryki Południowej, usłyszał od założyciela Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności (Orioniści), do którego należał, żyjącego wówczas św. Alojzego Orione – Twoja misja jest w Polsce. Okazało się, że były to słowa prorocze. O abp. Bronisławie Dąbrowskim jako emisariuszu Prymasa Tysiąclecia będą mówić uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 7 listopada w Warszawie w roku 100-lecia urodzin wieloletniego Sekretarza Generalnego Episkopatu. Spotkanie będzie transmitowane w internetowej telewizji SalveTV.
Abp Bronisław Dąbrowski, wieloletni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski urodził się 2 listopada 1917 roku. W roku 100 – lecia jego urodzin (2 XI 1917) i 20. rocznicy śmierci (25 XII 1997) Sekretariat Episkopatu wraz ze Zgromadzeniem Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (Orioniści), do którego należał, organizują konferencję naukową pt. "Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz" połączoną ze wspomnieniami świadków jego życia. W ramach dwóch paneli konferencji będą poruszane zagadnienia związane z rolą Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce w czasach komunistycznych oraz z postacią abp. Bronisława Dąbrowskiego jako szczególnego współpracownika Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego.
W panelach wezmą udział uznani eksperci, m. in. prof. Jan Żaryn, prof. Antoni Dudek, prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Peter Raina oraz świadkowie życia abp. Dąbrowskiego. Konferencja rozpocznie się 7 listopada br. o godz. 9:00 w sali plenarnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6). W przerwie spotkania, o godzinie 11.00, będzie miał miejsce briefing prasowy poświęcony abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu.
Jako Sekretarzowi Generalnemu Konferencji Episkopatu Polski, a wcześniej jako dyrektorowi Wydziału Spraw Zakonnych i pracownikowi Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu powierzono misję prowadzenia dialogu z władzami PRL. Jak świadczą ci, którzy go znali, w tym niełatwym dialogu stawał zawsze w obronie Kościoła i Ojczyzny. Jego szczególna misja dla Ojczyzny i Kościoła nigdy nie przeszkadzała mu jednak w działalności duszpasterskiej i w codziennej realizacji charyzmatu Orionistów. Sprawował ją nad niepełnosprawnymi i pozostawionymi „na marginesie”. Kochał Boga, Człowieka, Kościół i Ojczyznę. W czasach komunistycznych był tarczą Prymasów i ich emisariuszem, jak również emisariuszem Papieża św. Jana Pawła II.
16 grudnia 1981 roku bp Bronisław Dąbrowski skierował list do gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym potępił dekret Rady Państwa o stanie wojennym, a zwłaszcza jego 26 artykuł mówiący o możliwości użycia broni palnej przez dowódców oddziałów. Biskup określił jego treść jako rażącą i prowokującą rozlew krwi. W nocy z 21 na 22 grudnia biskup podróżował samolotem do Rzymu, by w Watykanie zdać Janowi Pawłowi II sprawozdanie z wydarzeń w Polsce. Wkrótce stał się specjalnym źródłem informacji papieża o stanie wojennym. Jan Paweł II potrzebował sprawdzonych wiadomości, by mógł w tym zakresie podejmować właściwe decyzje i działania, które miały pomóc Polsce. Polegając jedynie na zachodnich mass mediach, które miały ograniczony dostęp do rzetelnych informacji, mógłby podejmować działania niewłaściwe. Abp Dąbrowski był wówczas jego osobistym emisariuszem. - Odpowiedzialność na nas spada – zapisał w swoim pamiętniku ze stanu wojennego, będąc 22 grudnia w Rzymie. Czując tę odpowiedzialność, od pierwszych dni stanu wojennego abp Dąbrowski był czynnie zaangażowany w pomoc w zwalnianiu internowanych.
Szczegółowy program konferencji:
9:00 uroczyste otwarcie konferencji - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oraz Dyrektor Prowincjalny Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści ks. Krzysztof Baranowski FDP
9:15 Panel I - Rola Kościoła w Polsce w czasie dyktatury komunistycznej – w panelu wezmą udział: prof. J. Żaryn, prof. A. Dudek, prof. Peter Raina, prof. Sł. Cenckiewicz, dr K. Grabska, moderator: Grzegorz Górny
10:45 przerwa kawowa
11:00 briefing prasowy
11:30 Panel II Świadkowie o abp. Bronisławie Dąbrowskim – wspomnienia o duszpasterzu i człowieku ks. St. Pawlina, don Flavio Peloso, dr A. Gręziak, s. K. Dębowska, s. M. J. Klimczak, moderator: Grzegorz Górny
Transmisja z konferencji będzie dostępna „na żywo” od godz. 9:00 na kanale YouTube: https://youtu.be/1szJDmresKA
arz/Orioniści/ BPKEP
Zobacz też: >>Zdjęcia z Archiwum Księży Orionistów