Rocznice objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, przygotowania do synodu biskupów o młodzieży, obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, Różaniec do Granic, pomoc ofiarom nawałnic i wojny na Bliskim Wschodzie oraz ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót prymasa Stefana Wyszyńskiego, to najważniejsze wydarzenia 2017 r. – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu przypomina, że w mijającym roku obchodzone były trzy ważne rocznice związane z Maryją: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. „W czerwcu biskupi, na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim, ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość ta miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Następnie Akt ten został dokonany w polskich parafiach” – powiedział.
Dodał, że ważnym momentem, związanym z prośbą Maryi wyrażoną w Fatimie i Gietrzwałdzie, była inicjatywa modlitewna świeckich „Różaniec do granic”, dzięki której miliony Polaków modliły się w tym samym czasie o pokój na świecie. „Było to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. Warto wspomnieć, że w tej inicjatywie uczestniczyło wielu młodych ludzi” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Dodał, że rok 2017 był również rokiem przygotowań do synodu biskupów poświęconego młodzieży, który papież Franciszek zwołał na 2018 r. „Młodzi ludzie zostali zaproszeni do wypełnienia specjalnej internetowej ankiety, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Zebrany materiał posłuży jako źródło do obrad synodalnych. W mijającym roku rozpoczął się również nowy program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Będzie on realizowany w parafiach przez najbliższe dwa lata” – wskazał rzecznik Episkopatu.
Zaznaczył też pierwszy raz obchodzono ustanowiony przez KEP Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. „W pierwszy piątek Wielkiego Postu modliliśmy się o przebaczenie za ciężkie grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Warto także wspomnieć, że Episkopat Polski w 2017 r. znowelizował Wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii, dostosowując je do zmian w państwowym Kodeksie karnym. W tej kwestii Kościół w Polsce jest transparentny i od lat wzywa wszystkie środowiska: zero tolerancji dla pedofilii” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Podkreślił, że kontynuowane było dzieło pomocy ofiarom działań wojennych i uchodźcom m.in. na Bliskim Wschodzie. W ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” objętych zostało ok. 9 tys. syryjskich rodzin, na łączną sumę ponad 30 mln złotych. Polacy okazali się bardzo zaangażowani w pomoc charytatywną na rzecz ofiar nawałnic. Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł. na ten cel.
„Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dokument +Chrześcijański kształt patriotyzmu+, w którym biskupi napisali, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy” – przypomniał rzecznik Episkopatu.
Podkreślił również, iż ponadto blisko 50 biskupów z Polski i Europy uczestniczyło w Gnieźnie w uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Specjalny list do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka skierował papież Franciszek. W mijającym zaś roku zostały zainaugurowane obchody 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.
Dodał, że w 2017 r. na czele pięciu diecezji stanęli nowi pasterze. W Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął abp Grzegorz Ryś, a białostocką abp Tadeusz Wojda. Ponadto na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął bp Romuald Kamiński, a toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.
„Podsumowując można powiedzieć, że rok 2017 ukazał charyzmat maryjny naszego narodu. Pokazał także duże zaangażowanie charytatywne katolików tak na rzecz potrzebujących w Polsce, jak i poza jej granicami” – podkreślił rzecznik Episkopatu.
BP KEP