Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości – stwierdził rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do rozpoczynającego się 18 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który był obchodzony 17 stycznia.
Rzecznik Episkopatu podkreślił, że zarówno chrześcijanie jak i wyznawcy judaizmu modlą się tymi samymi Psalmami. „Codzienna modlitwa ludu Bożego Brewiarzem to rozważanie starotestamentalnych Psalmów. Podobnie podczas Mszy Świętej czytania ze Starego Testamentu przeplatają się z czytaniami z Nowego Testamentu. Wspólne zaś celebrowanie Liturgii Słowa przy różnych okazjach jest najlepszym świadectwem tego, że chrześcijaństwo i judaizm mają wspólne korzenie – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik i podał jako przykład wspólną modlitwę tym samym Psalmem 122 rabina Michaela Schudricha (w języku hebrajskim) i bpa Rafała Markowskiego (w języku polskim) na rozpoczęciu sympozjum podczas Dnia Judaizmu w Warszawie 17 stycznia.
Ks. Rytel-Andrianik przywołał dokument Papieskiej Komisji Biblijnej z 2001 r. pt. Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej, w którym stwierdza się, że istnieją wielorakie relacje między chrześcijanami a narodem żydowskim i że są one bardzo ścisłe. „Biblia chrześcijańska składa się z Pism Świętych narodu żydowskiego, które chrześcijanie określili mianem Starego Testamentu. Ponadto Biblia chrześcijańska składa się z pism opisujących życie i działalność Jezusa Chrystusa, określane Nowym Testamentem, który jest mocno związany z tradycją żydowską. W Starym Testamencie znajdujemy bardzo wiele odniesień do Nowego Testamentu i do osoby Jezusa. Łączy nas Święta Księga – Biblia. Pozwala to na śmiałe stwierdzenie, że Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik Episkopatu przywołał również mało znany dokument Watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem z 1985 r. pt. Żydzi i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego. W zakończeniu tego dokumentu czytamy: „Nauczanie religijne, katecheza i głoszenie Słowa Bożego muszą wychowywać nie tylko do obiektywności, sprawiedliwości i tolerancji, lecz także do zrozumienia i dialogu. Nasze obie tradycje zbyt są sobie bliskie, aby się wzajemnie nie doceniać”. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że pogłębianiu wzajemnych relacji, które mają na celu ubogacenie w wierze zarówno chrześcijan jak i Żydów, służyć ma właśnie doroczny Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski i obchodzony w tym roku już po raz dwudziesty pierwszy.
Dzień Judaizmu poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, na zakończenie którego obchodzony jest Dzień Islamu. Tym samym w odstępie kilku dni wspominamy trzy wielkie religie monoteistyczne.
BP KEP