Przewodniczący Episkopatu w Wągrowcu: życie społeczne trzeba poddawać rewizji

Nawrócić się znaczy przemyśleć, poddać rewizji życie indywidualne i społeczne, pozwolić Bogu wniknąć w zasady rządzące naszym życiem, w osądach nie kierować się rozpowszechnionymi opiniami – mówił podczas obchodów ku czci św. Pawła pustelnika abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w Wągrowcu w tradycyjnych „Pawełkach” organizowanych przez ojców paulinów.

>>Homilia

„Pawełki” to uroczystości ku czci św. Pawła, pustelnika z Egiptu, które odbywają się co roku w klasztorze jasnogórskim i w 70 innych wspólnotach paulińskich. W homilii metropolita poznański nawiązał do słów Ewangelii o potrzebie nawrócenia.

„Nawrócić się znaczy nie żyć tak jak wszyscy, nie postępować tak jak wszyscy, nie usprawiedliwiać własnych dwuznacznych albo niegodziwych działań tym, że inni postępują tak samo. Nie opierać się na osądzie wielu, ale na osądzie Bożym” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski przekonywał, że każdy człowiek powinien uwolnić się od samowystarczalności, pogodzić się z tym, że potrzebujemy innych oraz Boga.

„Po czym poznajemy, że rzeczywiście nawróciliśmy się? Właśnie po tym, że znajdując się w podobnych okolicznościach, nie popełniamy tych samych grzechów” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał rozróżnienie pomiędzy greckimi terminami kairos i chronos na oznaczenia czasu. „Kairos się wypełnił, bo pojawił się Jezus i rozświetlił świat swoim światłem. Życie ma sens tylko dlatego, że na ziemi pojawił się Jezus” – zaznaczył abp Gądecki.

Stąd też zdaniem przewodniczącego Episkopatu „nawrócony chrześcijanin to człowiek, który wierzy i żyje według Ewangelii, bo istotny problem nie polega na tym czy Bóg istnieje czy też nie, ale na tym, jakimi ludźmi stajemy się wtedy, kiedy wiążemy się z Bogiem”.

Metropolita poznański przybliżył uczestnikom uroczystości biografię św. Pawła pustelnika, zaznaczając, iż świat potrzebuje ludzi pustyni.

„Duchowość pustyni pozwala poznać samego siebie i spotkać się z Bogiem. Jest ona miejscem rodzenia się coraz bardziej dynamicznej wiary, która przekształca życie człowieka” – mówił abp Gądecki.

ms / Wągrowiec/ KAI

Zdjęcie ilustracyjne: Piotrków/ Archiwum
« 1 »