Zakończyły się XIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

W dniach 12-13 lutego 2018 w Pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornej odbyły się XIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych. Wzięło w nim udział 14 graczy: 12 księży (w tym jeden z Kościoła prawosławnego), 1 kleryk i 1 osoba świecka poza konkursem.

W szachach szybkich rozegrano 9 rund. Tempo gry wynosiło 10 min. na zawodnika wraz z dodatkiem 5 sek. za każdy wykonany ruch – czas trwania jednej partii maksymalnie ok. 30 min. Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach szybkich został ks. Jan Kojło z prawosławnej archidiecezji białostocko-gdańskiej (8 pkt.). 2 miejsce zajął ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (7,5 pkt.), a 3 miejsce ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor WSD w Ołtarzewie (7 pkt.).

W szachach błyskawicznych rozegrano 11 rund. Tempo gry wynosiło 3 min. na zawodnika z dodatkiem 2 sek. za każdy wykonany ruch – czas trwania jednej partii maksymalnie ok. 10 min. W tej rozgrywce mistrzem został także ks. Jan Kojło (10,5 pkt); 2 miejsce zajął ks. Mirosław Mejzner SAC (9 pkt.), a 3 miejsce ks. Wojciech Sola (7,5 pkt.).

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych (9 rund, tempo gry 90 min. na zawodnika z dodatkiem 30 sek. za każdy wykonany ruch – czas trwania jednej partii maksymalnie ok. 4 godz.) zostały zaplanowane na 10-16 lipca 2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Zaproszenie jest także skierowane do wszystkich Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Rozgrywki w kategoriach szachów szybkich i błyskawicznych dołączono w 2006 r. Z historią Szachowych Mistrzostwa Polski Duchowieństwa można zapoznać się na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/.

Patronką szachistów jest św. Teresa z Avila, która sama grała w szachy i w swoich pismach duchowych posługiwała się symboliką „królewskiej gry”. Kuria diecezji drohiczyńskiej wydała zgodę na druk obrazków św. Teresy z następującą Modlitwę szachisty, której autorem jest bp Tadeusz Pikus: „Święta Tereso Wielka z Avila, Ty, która posługując się metafora szachową, ukazałaś nam drogę do doskonałości, przyczyń się za nami, abyśmy krocząc wraz z naszym Królem i Panem, Jezusem Chrystusem, po czarno-białych polach naszego życia, mogli osiągnąć wieniec zwycięstwa. Amen.”

ks. Sławomir Pawłowski SAC

« 1 »