Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej - szczegóły uroczystości

Postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreślił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w przeddzień beatyfikacji polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Szczegóły dotyczące liturgii oraz przebiegu sobotniej uroczystości, która będzie miała miejsce w Łagiewnikach przedstawiono 24 kwietnia w kurii krakowskiej.

Beatyfikacyjna Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji ds. Świętych z Watykanu, który reprezentować będzie Ojca św. Franciszka. Na początku liturgii arcybiskup Marek Jędraszewski zwróci się do księdza kardynała z prośbą o beatyfikację. Następnie postulator procesu ks. Mieczysław Niepsuj przedstawi biografię Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej a legat papieski odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. Liturgia całej Mszy św. sprawowana będzie w języku łacińskim z elementami języka polskiego.

- Ta postać staje się także jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów wynikających z naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o rolę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Daje nam ją Pan Bóg na ten dzisiejszy czas i za to Mu dziękujemy - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przed uroczystością beatyfikacji Hanny Heleny Chrzanowskiej.

Ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie  podczas spotkania przed beatyfikacją wyjaśnił, że do wnętrza sanktuarium zaproszono ok. dwa tysiące osób w tym m.in. przedstawicieli Kościoła, władz, trzystu chorych oraz przedstawicieli środowiska pielęgniarek. Pozostali pielgrzymi gromadzić się będą na błoniach, na które wejście regulować będą karty wstępu koloru zielonego (>>Karty wstępu).

Ks. Wójtowicz podkreślił także, że wszystkim chorym i potrzebującym pomocy na parkingach oraz w czasie dojścia do sanktuarium służyć będzie 60 wolontariuszy. Wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego apelował również do krakowian, którzy chcą wziąć udział w uroczystości, by tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej, zostawiając miejsca parkingowe gościom spoza miasta.

W dniu beatyfikacji nad bezpieczeństwem i sprawną organizacją uroczystości będzie czuwało ok. 500 osób reprezentujących różne służby.

Zobacz też: >>Informacje na stronie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia >>Mapa i informacje nt. dojazdu i parkowania >>FOTORELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ >>FOTOGRAFIE ARCHIWALNE HANNY CHRZANOWSKIEJ Posłuchaj: >>Pliki mp3 m.in. z głosem Hanny Chrzanowskiej na pdst: Justyna Walicka, Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska| Archidiecezja Krakowska
« 1 »