Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wziął udział w uroczystości zakończenia jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce, które miały miejsce 28 i 29 kwietnia w Gnieźnie. W niedzielę 29 kwietnia sumie odpustowej koncelebrowanej przez polskich biskupów na Placu św. Wojciecha przewodniczył i homilię wygłosił kard. Vincent Nichols.
„Niech wielki polski naród nieprzerwanie cieszy się Bożym błogosławieństwem i trwa w katolickiej wierze. Niech w jego życiu odzwierciedla się wolna od egoizmu miłość, okazywana zawsze tym, którzy są w największej potrzebie” – mówił kard. Vincent Nichols na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Eucharystia 29 kwietnia stanowiła centralny moment trwających od soboty uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, kończących jednocześnie obchody Roku Prymasowskiego.
Kard #VincetNichols: Niech wielki Polski Naród nieprzerwanie cieszy Bożym błogosławieństwem i trwa w katolickiej wierze. Niech postawa św. Wojciecha będzie inspiracją dla Was wszystkich. Niech modlitwy waszego patrona, umocnią Was w nadziei i miłości.#Gniezno @prymasowska pic.twitter.com/6PeYmOXZTf
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 29 kwietnia 2018
Legat papieski wspomniał m.in. świętowane w Gnieźnie i całej Polsce jubileusze: 1050-lecia Chrztu Polski w 2016 roku i 1000-lecia śmierci św. Wojciecha w 1997 roku z udziałem papieża Jana Pawła II. Jak zauważył, sercem tych rocznic była ta sama moc Ducha Świętego, która towarzyszyła Mieszkowi I, gdy przyjmował chrzest, i która później wiodła z Czech do Polski św. Wojciecha. „W osobie Waszego wielkiego świętego Patrona widzimy, jak odważne głoszenie Ewangelii, które jest i naszym zadaniem, ukoronowane zostało najwyższym świadectwem przelania męczeńskiej krwi” – mówił Prymas Anglii przywołując słyszane wcześniej w czasie czytań słowa o ziarnie rzuconym w ziemię, które musi obumrzeć, aby wydać plon obfity.
W sposób szczególny wspomniał kard. Stefana Wyszyńskiego, którego lata posługi – jak podkreślił – były jednymi z najtrudniejszych w historii naszej Ojczyzny.„Prowadził Kościół w Polsce pewną ojcowską ręką, a jego zdecydowana postawa wobec władz komunistycznych, obrona praw człowieka, przenikliwość i dalekowzroczność są do dziś przedmiotem podziwu” – stwierdził kardynał.
Podczas Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczył księgi Pisma Świętego przedstawicielom młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej, harcerzom i młodym z Civitas Christiana, a nuncjusz apostolski w Polsce poświęcił i nałożył krzyże misyjne 25 misjonarzom – księżom, zakonnikom i siostrom zakonnym i osobom świeckim, którzy niebawem wyjadą do pracy misyjnej w najdalsze zakątki świata. Misjonarze pochodzą z 16 polskich archidiecezji i diecezji.
Eucharystię poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych ulicami miasta. Wraz z biskupami podążali w niej przedstawiciele lokalnych władz, służby mundurowe, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, członkowie różnych grup zawodowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, bractw oraz mieszkańcy Gniezna.
https://twitter.com/EpiskopatNews/status/990541273726636033Metropolita gnieźnieński zaprosił wszystkich po sumie odpustowej do siebie. W ogrodzie przy rezydencji Prymasów Polski czekała na pielgrzymów gościna. Chętni mieli też okazję zwiedzić dom arcybiskupów gnieźnieńskich.
>>historia prymasostwa w Polsce
Na pdst. www.prymaspolski.pl