Tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i Episkopatu Polski oraz Msza św. to główne punkty uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w najbliższą niedzielę, 13 maja. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, a homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.
Procesja z relikwiami św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski wyruszy w niedzielę 13 maja o godz. 9.00 z królewskiej Katedry na Wawelu do Bazyliki oo. Paulinów pw. św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce, gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. Jak podkreśla abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, to kolejna okazja, by w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości modlić się za Ojczyznę i Kościół w Polsce.
„Uczestnicząc w procesji i w uroczystej Eucharystii na Skałce, chcemy również dziękować Bogu bogatemu w swoich świętych, za dar beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej, siostry naszego Boga, a także prosić Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszych parafii i rodzin” – napisał abp Jędraszewski w liście z zaproszeniem na uroczystości.
Wierni archidiecezji krakowskiej do uroczystości przygotowują się m.in. poprzez nowennę ku czci św. Stanisława, odprawianą przy grobie Świętego na Wawelu i we wspólnotach parafialnych.
>>List Metropolity KrakowskiegoŚwięty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia. Święty Stanisław, obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jest pierwszorzędnym patronem Polski. Uroczystość ku jego czci przypada 8 maja. Procesje z relikwiami św. Stanisława odbywają się od czasu jego kanonizacji w 1253 r. Od 1879 roku główna procesja ku czci Świętego ma miejsce w niedzielę, w oktawie święta.
www.diecezja.pl/ BP KEP