Ewangelizacja to nie tylko głoszenie treści Ewangelii, bo Jej można nauczyć się na pamięć, nawet będąc niewierzącym. To ukazywanie siebie jako świadka Chrystusa – mówił w piątek do Rycerzy Kolumba abp Depo. Ponad 300 Rycerzy zgromadziło się 18 i 19 maja w Katowicach na Konwencji Stanowej – dorocznym spotkaniu członków organizacji z całej Polski.
Podczas zakończonych dziś obrad Rycerze podsumowali miniony rok, zaplanowali działania charytatywne i formacyjne na najbliższy czas oraz wybrali polskie władze organizacji na zbliżający się kolejny rok działalności. Oprócz wykonywania codziennej posługi w parafiach w ostatnim czasie mężczyźni zaangażowali się w pomoc ofiarom zeszłorocznych nawałnic na Pomorzu oraz podopiecznym zgromadzeń albertyńskich w całym kraju.
„W tym roku zgłoszono 184 programy zrealizowane przez Rycerzy w parafiach jako kandydatury do nagród. A tych działań na rzecz parafii przez ostatnie 12 miesięcy było o wiele więcej’ – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Krzysztof Zuba, Sekretarz Stanowy. „Istotą Rycerzy Kolumba jest to, że działamy lokalnie przy swoich parafiach, ponieważ inne problemy do rozwiązania są w Rudzie Śląskiej, a inne w Poznaniu” – dodał.
Rycerze Kolumba pojawili się w Polsce w 2006 roku na zaproszenie Papieża Polaka. „To Jan Paweł II wskazał na Polskę jako na ten kraj, który może być zaczynem wzrostu Rycerzy Kolumba w Europie” - mówił Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce, Tomasz Wawrzkowicz.
Rycerze Kolumba ciągle się rozwijają i są otwarci na każdego dorosłego katolickiego mężczyznę. „Mamy bardzo konkretną ofertę dla mężczyzn, by byli lepszymi ojcami, braćmi, sąsiadami, parafianami, pracodawcami, pracownikami, a także patriotami. Dlatego każdego dnia zapraszamy mężczyzn w nasze szeregi” – mówił podczas konferencji Andrzej Anasiak, były Delegat Stanowy.
W piątek mszę świętą rozpoczynającą Konwencję koncelebrował krajowy duszpasterz Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo wraz z abpem Mieczysławem Mokrzyckim oraz abpem Damianem Zimoniem. Wydarzenie zakończyła Eucharystia sprawowana przez bp. Adama Wodarczyka. Rycerze Kolumba poprzez etos naśladowania Chrystusa i bycia Jego Rycerzami jeszcze mocniej otwierają się na moc Ducha Świętego" - powiedział hierarcha.
Konwencja Stanowa w Katowicach jest 8. tego typu wydarzeniem w Polsce. Poprzednio organizację powierzono Rycerzom m.in. z Rzeszowa, Łomży, Łodzi i Krakowa.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.
KofC (Katowice)