Prostyń: Jedyne w Polsce Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej

Sanktuarium w Prostyni jest jedynym w Polsce Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej, jak wynika z kwerendy przeprowadzonej we wszystkich diecezjach w Polsce. W tym roku uroczystości odpustowe połączone są z nałożeniem ozdób pobłogosławionych przez papieża Franciszka w postaci korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej przez Prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. Uroczystość ma miejsce na zakończenie oktawy z okazji 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny jest jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski. Przedstawia ona Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma ciało ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem znajduje się symbol Ducha Świętego – gołębica.

Od momentu objawień św. Anny do Prostyni zaczęli napływać pielgrzymi. Pośród nich była również królowa Bona Sforza. Wierni zaczęli doznawać cudownych uzdrowień. W archiwum parafialnym znajduje się Księga cudów, która podaje ponad sto przypadków uzdrowień i łask w pierwszych ośmiu latach po objawieniach św. Anny. Do Prostyni przybywają pielgrzymi z całej Polski, którzy dają świadectwo otrzymanych łask.

Sanktuarium w Prostyni jest związane z trzema papieżami. Św. Jan Paweł II w 2004 r. podarował sanktuarium kielich mszalny, który otrzymał z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej.

Prostyń związana jest również z Prymasem Tysiąclecia. Rodzice kard. Stefana Wyszyńskiego zawarli związek małżeński w prostyńskim kościele, gdzie jego ojciec był organistą. Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony według przedwojennego projektu Świątyni Opatrzności Bożej prof. Bohdana Pniewskiego.

Udział w uroczystościach w Prostyni zapowiedzieli m.in. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, Bp Piotr Sawczuk z Siedlec, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, który wygłosi kazanie.

BP KEP

 

 

« 1 »