Blisko 30 arcybiskupów i biskupów z Polski, Białorusi, Ukrainy, z Kamerunu i z Bermudów oraz Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej wzięło udział w dziękczynnych obchodach 200 – lecia istnienia diecezji sandomierskiej, które odbyły się 16 czerwca w Sandomierzu.
Jubileuszowe dziękczynienie Bogu za dwa wieki istnienia diecezji rozpoczęła uroczysta procesja z kościoła seminaryjnego do katedry. Na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji to świętowanie w drodze, podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa.
- Od kilku miesięcy gromadzimy się na celebracjach jubileuszowych różnych stanów, grup społecznych i zawodowych. Te spotkania pozwalają wydłużyć nasze dziękczynienie Bogu, które dzisiaj osiąga swój moment kulminacyjny. Bo i nie sposób wyliczyć wszystkiego, za co mamy dziękować. Jeśli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to rzeczywistość Kościoła, gdzie Łaska Boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu, wydaje znacznie więcej owoców, niż te które możemy zobaczyć oczami – podkreślał ordynariusz.
Nuncjusz apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio, rozpoczynając wspólną modlitwę przekazał zebranym błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka. Poprosił również o modlitwę w intencjach Ojca Świętego za przyczyną świętych patronów diecezji św. Stanisława biskupa i męczennika oraz bł. Wincentego Kadłubka.
W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wskazał na ciągłość dziejów Polski i dokonującą się w nich ciągłość dziejów zbawienia. Przypomniał fragment przemowy Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Sandomierz i wspominał Męczenników Sandomierskich z XIII wieku, którzy zginęli na tych ziemiach z rąk Tatarów.
- Wielka historia Sandomierza, ziemi sandomierskiej i diecezji sandomierskiej, która zaczęła się od świadectwa bł. Sadoka i jego braci dominikanów z czasów nawały tatarskiej jest historią ludzi, którzy mówią Bogu, swej ojczyźnie, swej ziemi, tradycji i swej historii jednoznaczne „tak", odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – mówił metropolita krakowski.
Na zakończenie homilii, metropolita krakowski parafrazując słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, wyraził życzenia dla diecezji sandomierskiej i jej hierarchów.
- Oczekujcie objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa z wielką nadzieją, bo On nasz Pan i Mistrz będzie was umacniał aż do końca, abyście byli bez zarzutu. Trwajcie w tej wierze, nadziei i miłości drodzy Siostry i Bracia, członkowie świętego Kościoła, który jest w Sandomierzu – wskazywał abp Marek Jędraszewski.
W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele: Sejmu RP i Senatu RP, władz wojewódzkich, samorządowych oraz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowi i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.
Eucharystię i procesję uświetniły swym występem orkiestry dęte z Komorowa i Janowa Lubelskiego. Śpiew liturgiczny poprowadziły połączone chóry z kilku parafii diecezji.
Po Mszy św. odbył się Piknik Jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, podczas którego rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs „Pochwal się swoją parafią”.
Apis / Sandomierz