Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach - podkreślił ks. Andrzej Lubowicki - asystent generalny KSM podczas dzisiejszej konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”. Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół. „Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która tak jak w czasach zaborów stała się Szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia Państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie” – dodał ks. Andrzej Lubowicki.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.
Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki. „Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne” – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.
Konferencję patronatemnarodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.
KSM