Proces Informacyjny rozpoczął się 24 marca 1968 r. i trwał na szczeblu diecezjalnym do 23 stycznia 1979 r. Odpis akt, przełożony na język łaciński, złożono 5 lipca 1984 r. w rzymskiej Kongregacji ds. Świętych. Dekret heroiczności jej cnót został promulgowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II 18 grudnia 2000 roku. Wkrótce też cud za jej przyczyną dokonany, został zatwierdzony w Kongregacji Spraw Świętych.
Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył 18 sierpnia 2018 r. o godz. 18.00 Mszy św. w parafii pw. św. Rocha w Poznaniu. Eucharystia będzie celebrowana z okazji odpustu ku czci bł. s. Sancji Janiny Szymkowiak.
Siostra Sancja została pochowana na poznańskim cmentarzu Bożego Ciała na Dębcu. Po ekshumacji w 1962 r. ciało przeniesiono na cmentarz w Żegrzu, a w 1969 r. po rekognicji - czyli rozpoznaniu jej tożsamości - złożono je przy kościele św. Rocha w Poznaniu.
Spośród wielu łask, które s. Sancja wyjednała wiernym korzystającym z jej wstawiennictwa, do procesu beatyfikacyjnego wybrano cudowne uzdrowienie nieuleczalnie chorego dziecka.
Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r. Tydzień później jej relikwie wprowadzono uroczyście do kościoła św. Rocha. Relikwiarz w kształcie sarkofagu umieszczono w bocznym ołtarzu świątyni, do której przed wojną zachodziła s. Sancja.
>>Więcej o błogosławionejwww.swroch.archpoznan.pl/ BPKEP