Rodziny z ponad 100 krajów świata biorą udział w trwającym od 21 do 26 sierpnia w Dublinie w Irlandii IX Spotkaniu Rodzin. - To okazja, by jeszcze raz przemyśleć tajemnicę miłości we współczesnym świecie - podkreśla ks. Przemysław Drąg z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, relacjonując przebieg spotkania.
Wśród ponad 200 panelistów w Dublinie jest około 90 kobiet, 60 mężczyzn i 50 kapłanów, którzy na co dzień pracują z rodzinami i małżeństwami. Omawiając głoszone konferencje, ks. Drąg zauważył, że "część teoretyczna zawsze otrzymuje pewną kontynuację części praktycznej", a prelegenci, którzy przedstawiają referaty, mają okazję posłuchać też wypowiedzi konkretnych małżeństw, które przeżyły daną sytuację. Małżeństwa dzielą się swoim świadectwem życia m.in. w tak trudnych sytuacji, jak utrata dzieci.
"Dziś rano mówiliśmy m.in. o tym, co robić, kiedy w domu latają talerze, i nie wiadomo jak je potem wszystkie połapać i jak je potem posklejać. W związku z tym ta refleksja teoretyczna łączy się z przekazem, w jaki sposób praktycznie przeżywać miłość w rodzinie, co to znaczy przebaczenie, w jaki sposób odkrywać radość" - powiedział ks. Drąg.
Jak relacjonował, w trakcie kongresu jest wiele stoisk, gdzie każdy może podejść, spotkać się z panelistami i porozmawiać. Są wśród nich m.in. miejsca, w których można dowiedzieć się, na czym polega naturalne planowanie rodziny, a także spotkać się z organizacjami i zgromadzeniami, które zajmują się pielęgnowaniem duchowości małżeńskiej.
Tegoroczny temat spotkania skupia się wokół Adhortacji Apostolskiej „Amoris laetitia”: „Ewangelia Rodziny: radość dla świata”. Delegatami Konferencji Episkopatu Polski na spotkaniu są bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz rodzina pani Marty Kuczaj-Wierzbickiej i pana Henryka Kuczaja z Archidiecezji Krakowskiej.
Zdjęcia z Dublina:BPKEP