Synod o młodzieży w Rzymie i światowe Dni Młodzieży w Panamie, zdecydowana wola walki z grzechem i przestępstwem jakim jest wykorzystywanie seksualne małoletnich oraz szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach – to najważniejsze kwestie poruszone w komunikacie z zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych, która miała miejsce na Jasnej Górze 25 sierpnia.
Tradycyjnie zebranie biskupów diecezjalnych odbyło się w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Podczas obrad przedstawiono inicjatywy ewangelizacyjno-modlitewne, które w Rzymie i w Polsce będą podejmowane przez młodzież i duszpasterzy w czasie trwania obrad Synodu Biskupów poświęconego młodzieży (od 3 do 28 października br.). W nawiązaniu do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r., podkreślono wolę licznego udziału młodzieży polskiej i duże zainteresowanie młodych Polaków posługą wolontariatu podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w Panamie” – czytamy w komunikacie.
Biskupi przyjęli z wdzięcznością list papieża Franciszka do Ludu Bożego w odpowiedzi na doniesienia o cierpieniu osób małoletnich z powodu ich wykorzystywania seksualnego popełnianego przez niektórych duchownych. Przypomnieli jednocześnie słowa papieża Franciszka, który napisał m.in: „Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem, dlatego musimy ponownie podkreślić nasze wysiłki, aby zapewnić ochronę nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia”.
W komunikacie wyrażono po raz kolejny zdecydowaną wolę przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich. „Biskupi potwierdzają zdecydowaną wolę walki z tym grzechem i przestępstwem. Podkreślają jednocześnie konieczność troski o ofiary oraz potrzebę budowania kultury zdolnej do zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. W odpowiedzi na wezwanie papieża do konkretnych działań, Rada Biskupów Diecezjalnych postanowiła, aby zgodnie z wcześniejszymi Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, podjąć na szeroką skalę program prewencji w diecezjach” – czytamy w komunikacie.
W kontekście szczytu klimatycznego organizowany pod auspicjami ONZ w grudniu br. w Katowicach biskupi podkreślają: „W poszanowaniu świata stworzonego wyraża się respektowanie Boga-Stwórcy. To On powierzył człowiekowi Ziemię. Potrzeba więc porozumienia i wspólnego wysiłku w trosce o Ziemię, o co apeluje papież Franciszek w encyklice Laudato si’”.
Biskupi podziękowali wszystkim, którzy w czasie wakacyjnym pielgrzymowali na Jasną Górę i do innych sanktuariów oraz wszystkim tym, którzy ich przyjmowali w drodze i towarzyszyli im modlitwą. Wyrazili również wdzięczność osobom duchownym i świeckim za zaangażowanie w różne dzieła ewangelizacyjne podczas wakacji.
Pasterze Kościoła w Polsce wyrazili swą wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za pozdrowienia przekazane przez kard. Konrada Krajewskiego, który przybył w pieszej pielgrzymce z Łodzi na Jasną Górę.
Z duchowej stolicy Polski biskupi udzielili błogosławieństwa Rodakom w kraju i za granicą, ogarniając nim szczególnie wychowawców, nauczycieli, katechetów, dzieci i młodzież, którzy wkrótce rozpoczną nowy rok szkolny i katechetyczny. Podziękowali także rolnikom za ich trud zebrania plonów ziemi.
BP KEP
Publikujemy pełną treść komunikatu:
Komunikat z sesji Rady Biskupów Diecezjalnychna Jasnej Górze
Dnia 25 sierpnia, w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbyło się na Jasnej Górze zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Z Jasnej Góry biskupi błogosławią Rodakom w kraju i za granicą. Swym błogosławieństwem obejmują szczególnie wychowawców, nauczycieli, katechetów, dzieci i młodzież, którzy wkrótce rozpoczną nowy rok szkolny i katechetyczny. Wyrażają wdzięczność także rolnikom za ich trud zebrania plonów ziemi i łączą się we wspólnym dziękczynieniu Panu Bogu.
Podpisali: biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze
Jasna Góra, 25 sierpnia 2018 r.