Przewodniczący Episkopatu o trwającym w Bratysławie spotkaniu biskupów Europy Środkowo-Wschodniej

Pozdrawiam wszystkich z Bratysławy i liczę na to, że po powrocie będzie można zebrać omawiane treści i przełożyć na życie, z pożytkiem dla naszej Ojczyzny - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczący w trwającym na Słowacji spotkaniu biskupów katolickich Europy Środkowej i Wschodniej. Abp Gądecki ocenił obrady jako ciekawe i podnoszące na duchu.

Przewodniczący Episkopatu Polski, relacjonując dotychczasowy przebieg obrad biskupów Europy Środkowo-Wschodniej, zwrócił uwagę na omawiany temat eutanazji i potrzeby ujednolicenia związanej z nią terminologii używanej przez Kościół katolicki. Powiedział też o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z coraz niższym wiekiem, w którym według prawa niektórych krajów europejskich można przeprowadzać eutanazję oraz o związkach między coraz niższym wiekiem eutanazji a wymianą organów ludzkich. "Ten związek wydaje się dość dziwny" - powiedział abp Gądecki.

Wśród omawianych w Bratysławie tematów były też zagadnienia dotyczące moralności zawarte w ogłoszonej 25 lat temu encyklice św. Jana Pawła II "Veritatis splendor", a także ryzyko aplikacji prawa europejskiego dotyczącego wolności religijnej oraz Traktat Stambulski, na temat którego referat wygłosiła ekspertka ds. praw człowieka Andrea Popescu.

Dwudniowe obrady biskupów katolickich z państw Europy Środkowej i Wschodniej rozpoczęły się 6 września pod hasłem "Prawda a kultura życia". Na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Biskupów Słowacji do Bratysławy przybyło 11 przedstawicieli episkopatów z 9 krajów (Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch), w tym 5 kardynałów (Angelo Bagnasco, Josip Bozanić, Dominik Duka, Péter Erdő i Vinko Puljić).

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: br. Zygmunt Kajdan

« 1 »