Idąc z orędziem ewangelicznym do człowieka współczesnego Kościół nie może nigdy zamilknąć, z lęku czy braku odwagi ani z chęci przypodobania się komukolwiek. Do takiej postawy potrzeba mądrości. Takiej postawy uczy nas od 450 lat św. Stanisław Kostka. Dlatego jest aktualny i ponadczasowy - mówił kard. Kazimierz Nycz w płockiej katedrze. Metropolita warszawski wygłosił homilię podczas Mszy św. z udziałem biskupów zebranych w Płocku z okazji Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.
Msza św. w bazylice katedralnej w Płocku we wtorek 25 września zakończyła pierwszy dzień obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz w homilii przybliżył postać św. Stanisława Kostki, patrona Polski, młodzieży i diecezji płockiej. Mówił, że jest on „jaśniejącą perłą”, która rozsławiła teren, z którego pochodził. Metropolita warszawski podkreślał, że św. Stanisław stawiał sobie wymagania duchowe i ascetyczne. Odnosząc się do czasów współczesnych, zauważył, że wychowanie młodych jest zawsze sprawą najważniejszą, ale zarazem trudną, stawiającą pytania o to, jak trafić do młodego człowieka, jak odpowiadać na pytania egzystencjalne. "Oprócz reguł wychowawczych, potrzeba autentycznego świadectwa wiary" – podkreślał kard. Nycz.
Na początku Mszy św. słowo do zebranych w katedrze wygłosił biskup płocki Piotr Libera. Przypomniał on historię bazyliki, w której spoczywają prochy książąt piastowskich, m.in. Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego. Podkreślił też, że w istniejącym w przeszłości na Tumskim Wzgórzu klasztorze benedyktynów kwitła "wymiana myśli, ksiąg i dzieł sztuki z Rzymem, Krakowem i Magdeburgiem, z Gnieznem i Liege", czego najwymowniejszą pamiątką są słynne Drzwi Płockie, a także niedawno odzyskany „Pontyfikał Płocki” z XII wieku.
Krótkie słowo na zakończenie Mszy św. wygłosił abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski podkreślił, że św. Stanisław mimo, że był młody, to wiedział, co dla niego dobre, i umiał podjąć decyzję oraz ją zrealizować mimo przeszkód. "Niech ten święty patron wspiera nas w mądrym podejmowaniu decyzji" - powiedział.
Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Brass Quintet Canzona. Wydarzenie było transmitowane w kanale YouTube przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej.
Msza św. w bazylice katedralnej płockiej 25 września z udziałem polskich biskupów była wpisana w obchody Roku św. Stanisława Kostki. Zainaugurowano je 20 sierpnia 2017 r. w Rostkowie koło Przasnysza z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego z Poznania, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Rok św. Stanisława Kostki zakończy się w diecezji płockiej w niedzielę Chrystusa Króla 25 listopada w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie.
eg /KAI/BP KEP