Swoją działalność rozpoczął portal informacyjno-społecznościowy www.polskifr.fr, którego wydawcą jest Polska Misja Katolicka we Francji. To pierwsze tego typu medium na świecie wydawane przez PMK. Uroczysta inauguracja odbyła się w Ambasadzie RP w Paryżu.
Zakres tematyczny portalu PolskiFR stanowić będzie szeroko rozumiane życie Polonii i Kościoła we Francji. Zapowiadane i relacjonowane będą wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne w polskich parafiach, publikowane będą także teksty dotyczące problematyki współczesnej rodziny, wchodzenia w dorosłość i rynku pracy. Czytelnicy będą mogli sięgnąć też do treści tzw. lifestyle’owych, dotyczących m.in. małżeństwa i przygotowania do niego, wychowanie dzieci, seksualności, zdrowia, edukacji, pracy, czy biznesu.
Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś poinformował, że PMK w tym kraju to dziś 108 duszpasterzy, 71 placówek i 146 miejsc, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim.
„Ponieważ jest to dość duża struktura istnieje ryzyko, żeby skoncentrować się tylko na tym, aby zająć się duszpasterstwem w ramach tego co jest w naszej wspólnocie. Natomiast Kościół nie jest po to, żeby się zajmować samym sobą, Polska Misja Katolicka we Francji nie jest tylko po to, żeby się zajmować parafiami i tym, którzy już przychodzą do naszych kościołów. Rolę Misji postrzegam nie tylko jako instytucji, która otoczy opieką duszpasterską nasze wspólnoty, ale też jako pomostu w kierunku tych, którzy do kościoła nie chodzą i nie są związani z naszymi wspólnotami. A we Francji żyje ponad milion Polaków lub Francuzów polskiego pochodzenia” – powiedział.
Rektor PMK dodał, że nowe technologie, a zwłaszcza internet, są narzędziem, które umożliwia dotarcie do miejsc, w których żyją Polacy we Francji, gdzie działa Polonia zrzeszona w stowarzyszeniach i organizacjach.
„Nie chodzi tylko o osoby będące w bezpośrednim związku z Kościołem, z Polską Misją Katolicką. Portal PolskiFR nie będzie portalem kościelnym, czy kościółkowym, ani partyjnym, chciałbym, żeby był to portal informacyjny, społecznościowy, żeby wszyscy, bez względu na to, czy ktoś jest wierzący, czy nie, czy chodzi do kościoła, czy nie chodzi, czy ma takie, czy inne przekonania polityczne, światopoglądowe, żeby każdy mógł się czuć w przestrzeni tego portalu u siebie” – podkreślił.
Ks. Brzyś zaznaczył, że jednym z problemów, z którymi boryka się Polonia we Francji, to fakt, że istnieją rozmaite wewnętrzne podziały. „Moim zdaniem, taki portal polonijny, może być sposobem, może nie tyle na pojednanie tych środowisk, ale na zbliżenie ich do siebie. PolskiFR może być platformą współpracy rozmaitych środowisk i do takiej współpracy serdecznie zapraszamy” – dodał rektor PMK.
BP KEP