25 lat Katolickiej Agencji Informacyjnej

Kościół przeżywał w swojej historii ogromne kryzysy i z nich wychodził zwycięsko dlatego, że nie jest tylko instytucją ludzką – mówił abp Henryk Hoser SAC 4 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. O satysfakcjach,  obawach i nadziejach Kościoła w Polsce rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.

12 milionów Polaków co niedziela chodzi do kościoła, w tym ponad 3 mln młodych. Mamy 30 800 księży, a 2,5 mln świeckich angażuje się w różne ruchy religijne. To olbrzymi kapitał ludzki i ewangelizacyjny, to wielka radość – powiedział Marcin Przeciszewski, prezes obchodzącej 25 lat istnienia Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Joanna Krupska, jako przedstawicielka osób świeckich i rodzin wyrażała radość, że coraz więcej mówi się w Kościele o rodzinie. Zauważyła też wzrost podmiotowości kobiet i ich aktywność w różnych dziedzinach życia, także w Kościele.  Mówiąc o obawach, zwróciła uwagę m.in. na wskaźniki demograficzne oraz na rosnącą liczbę rozwodów i rodziców samotnie wychowujących dzieci. „Świat nie sprzyja rozwojowi głębokich więzi, ale jest w nas pragnienie rodziny, która daje poczucie bezpieczeństwa” – powiedziała.

"Można mieć nadzieję, że Kościół w Polsce przejdzie wszystkie wiraże sekularyzacji i jest szansa na to, że Polska będzie krajem nowoczesnym i zamożnym a jednocześnie wiernym wartościom chrześcijańskim" – powiedział Marcin Przeciszewski. Dodał, że obawą napawa go znacznie szybszy niż 25 lat temu spadek religijności dzieci i młodzieży oraz spadek powołań zakonnych i kapłańskich, a także spadek poziomu zaufania do Kościoła.  Nadzieją jest według niego obecność Kościoła w przestrzeni publicznej oraz model Kościoła głęboko zakorzenionego w fundamentach, a jednocześnie gotowego do dialogu ze światem. „Wielką nadzieją jest nauczanie papieża Franciszka” – powiedział.

Ks. Wojciech Sadłoń SAC z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podkreślił, że Polska jest jedenastym pod względem liczebności katolików krajem w skali świata. „Polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej religijnych społeczeństw. Wynika to przede wszystkim z historii” - powiedział. „Są dane, które pokazują, że w Polsce mamy do czynienia z ciągłością głęboko doświadczanego katolicyzmu i pobożności ludowej” – dodał.

Kościół traci młodzież. Chrześcijaństwo, które powinno być wyrazem nadziei i przekonania, że jest ono nowoczesne, spychane jest do tradycji – zaalarmował reżyser Krzysztof Zanussi. Odnosząc się do tej wypowiedzi, abp Henryk Hoser zwrócił uwagę na zranienia młodych ludzi wynikające z rozwodów rodziców. Powiedział też o zaniku zmysłu religijnego i zdolności do transcendencji. "Stare metody duszpasterskie nie są wystarczające" – podkreślał abp Henryk Hoser, ostrzegając przed "kontraktowym" podchodzeniem do posługi kapłańskiej. Dodał, że potrzeba duszpasterstwa misyjnego opierającego się przede wszystkim na wielkiej dyspozycyjności ze strony księży. Joanna Krupska dodała, że wielką siłą Kościoła są również świeccy.  "Receptą, by młodzi byli w Kościele jest stawanie młodym wymagań i dawanie świadectwa swojego pokolenia. Kościół nie może pracować dla młodych, ale z młodymi" - powiedział  Marcin Przeciszewski.

Mówiąc o satysfakcjach i nadziejach, o. Maciej Zięba podkreślał zaś, że Kościół potrafi twórczo odpowiedzieć na kryzysy. Jako jedną z takich odpowiedzi wymienił powstanie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dodał też, że wielkim wyzwaniem dla przyszłości Kościoła będą dobre i wierne małżeństwa.

W debacie z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej pt. „Kościół w Polsce: satysfakcje, obawy nadzieje” wzięli udział: abp Henryk Hoser, Joanna Krupska, Marcin Przeciszewski, ks. Wojciech Sadłoń, Krzysztof Zanussi i o. Maciej Zięba.

Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) została powołana w 1993 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Misją KAI jest dostarczanie polskim mediom szybkich i rzetelnych informacji o życiu, działalności i nauczaniu Kościoła w Polsce i na świecie.

BP KEP

 25-lecie KAI
« 1 »