Przewodniczący Episkopatu: dziękujemy pracownikom KAI za uwrażliwianie ludzi na zagrożenia dla pokoju

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę podziękować wszystkim pracownikom KAI-u za to, że starają się uwrażliwiać ludzi na te zagrożenia dla pokoju, których źródło tkwi w samym człowieku i w strukturach społecznych” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia Katolickiej Agencji Informacyjnej.

"W sposób szczególny dzisiaj chcemy dziękować za 25 lat istnienia i pracy Katolickiej Agencji Informacyjnej przy Konferencji Episkopatu Polski. Na ręce pana prezesa Marcina Przeciszewskiego składam gratulacje, że to dzieło tak pięknie pod jego kierunkiem się rozwijało. Dziękuję wszystkim pracownikom i radujemy się z tylu wspaniałych gości" - mówił abp Stanisław Budzik.

"Niech Bóg przyjmie naszą ofiarę dziękczynienia i niech obfitym błogosławieństwem i mocą Bożego Ducha obdarzy wszystkich tych, którzy trudzą się w naszej instytucji obchodzącej dzisiaj srebrny jubileusz swojego błogosławionego działania, głoszenia ewangelii w służbie, wierności Kościołowi i ojczyźnie" - dodał.

>>TEKST HOMILII

„Głosząc Dobrą Nowinę KAI winien – zgodnie z zasadą sprawiedliwości - kształtować opinię publiczną w duchu pokoju. Winien podawać tak informacje w duchu pokoju, jak i warunki służące do jego osiągnięcia. Takie bowiem zadanie łączy się ściśle z jego misją wychowawczą” – powiedział podczas homilii abp Gądecki. „W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę podziękować wszystkim pracownikom KAI-u za to, że starają się uwrażliwiać ludzi na te zagrożenia dla pokoju, których źródło tkwi w samym człowieku i w strukturach społecznych ” – dodał.

Abp Gądecki podkreślił, że współpraca Katolickiej Agencji Informacyjnej z innymi mediami jest sprawą niezwykle delikatną, ponieważ nie wiadomo, czy podawane przez nią informacje nie zostaną wykorzystane przeciwko pokojowi. „Dzisiaj jest to coraz trudniejsze, bo niektóre media opanowały technikę polegającą na posługiwaniu się mieszanką prawdy i fałszerstw. Te medialne półprawdy i stereotypy mogą łatwo zburzyć pokój, zdyskredytować niewygodnych przeciwników politycznych, rządy, osoby, ich zapatrywania i światopoglądy” – tłumaczył.

"10 lat temu pozwoliłem sobie zwrócić uwagę KAI-owi, że w dziedzinie medialnej – w celu zachowania pokoju - należy pamiętać także o nauczanie Kościoła dotyczącym samoograniczenia się w mowie, które obowiązuje nie tylko dziennikarzy, ale w ogóle wszystkich ludzi ochrzczonych. Miłość nakazuje nam nie tylko panowanie nad językiem. Ona zabrania nam również wyjawiania prawdy w tych przypadkach, gdy mogłoby to przynieść komuś jakąś szkodę. Miłość zakazuje niepotrzebnego mówienia” – mówił metropolita poznański. Jak dodał, mówienie prawdy musi być zawsze podporządkowane miłości.

Abp Gądecki przypomniał też historię powstania Katolickiej Agencji Informacyjnej. „Zadanie jej zorganizowania zostało powierzone przez KEP w 1992 roku księdzu biskupowi Józefowi Życińskiemu. Już w grudniu 1933 roku doprowadził on do otwarcia Katolickiej Agencji Informacyjnej. Współtwórcą agencji był bp Jan Chrapek, a duży wkład w jej powstanie wniósł ówczesny przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu bp Adam Lepa” – powiedział.

„Po 25 latach KAI jest jedną z najbardziej dynamicznych katolickich agencji w Europie. Sytuuje się w grupie trzech największych, do której należy niemiecka KNA i austriacki Kathpress. KAI jest w tym zakresie liderem w Europie Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył przewodniczący KEP. „Przez ćwierć wieku agencja wpisała się na trwałe w polski pejzaż kościelny, uzyskała też wysoką pozycję na rynku medialnym. Wśród odbiorców KAI są więc tak media katolickie jak i świeckie a informacje KAI – za pośrednictwem różnorodnych mediów – docierają codziennie do kilku milionów osób” – dodał.

Duchowny przypomniał również, że tradycyjnie od 1995 r. KAI jest współorganizatorem obsługi medialnej papieskich wizyt w Polsce m.in. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016, na które przybyło 5 tys. 700 dziennikarzy ze 182 krajów świata.

KAI dwukrotnie otrzymał nagrodę „TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka” w 2003 i 2018 roku. „W sumie jest więc za co dziękować panu Prezesowi, Marcinowi Przeciszowskiemu, wszystkim członkom Zarządu, Radzie Programowej, każdej z obecnych i dawnych Pracowniczek i Pracowników KAI-u oraz diecezjalnym Współpracowników za stworzenie tego wyjątkowego dzieła, pozostające miejmy nadzieję na jak najdłuższe lata w szlachetnej służbie głoszenia Dobrej Nowiny” - mówił metropolita poznański.

Abp Gądecki modlił się na zakończenie, by nie zabrakło nam odważnych pracowników mediów i prawdziwych świadków prawdy”.

We Mszy św. z okazji 25-lecia KAI wzięli udział przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Kancelarii Prezydenta oraz rządu, a także licznie zgromadzeni biskupi, dziennikarze i wierni.

KAI

Msza św. z okazji 25-lecia KAI, Warszawa, 4.12.2018
« 1 »