Ojciec Święty Franciszek, spotykając się z Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), zwrócił uwagę na to, że zadaniem CCEE jest tworzenie mostów między narodami w Europie – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Spotkanie Prezydium CCEE miało miejsce 12 i 13 grudnia w Rzymie.
Abp Stanisław Gądecki, relacjonując spotkanie Prezydium CCEE, przywołał słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas spotkania z członkami Prezydium 13 grudnia powiedział o tym, że „gdy wszystko się coraz bardziej dzieli, trzeba aby CCEE spełniało rolę jednoczącą dla całej Europy i było znakiem jedności”. Papież – jak mówił abp Gądecki - wspomniał też o adhortacji, która powstanie po ostatnim synodzie biskupów poświęconym młodzieży.
Przewodniczący Episkopatu przytoczył też wypowiedź Ojca Świętego o kapłanach. Papież zwrócił uwagę na potrzebę tego, by kapłan dbał o jedność ze swoim biskupem, jedność z księżmi i jedność z ludem Bożym. „Gdyby zabrakło jednego z tych elementów, gdyby zaczął się izolować, gdyby oddalał się od biskupa, księży czy ludu Bożego jego kapłaństwo stanie się zagrożone” - przywoływał wypowiedź Papieża abp Gądecki.
Omawiając spotkanie z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że kard. Parolin zwrócił m.in. uwagę na „kwestię odniesienia do migrantów i potrzebę przedstawiania wyraźnie nauczania Kościoła i Ewangelii, która każe nam spełniać rolę Dobrego Samarytanina wobec tych, którzy potrzebują”.
Nawiązując do rozmowy z prefektem Kongregacji ds. Biskupów kard. Ouelletem, powiedział, że podziękował on za zorganizowanie CCEE w Poznaniu. „Kard. Marc Ouellet był obecny w Poznaniu i podziwiał sprawność organizacyjną” – relacjonował abp Gądecki.
Oprócz spotkań z Papieżem, kard. Parolinem i kard. Ouelletem jedną z poruszanych kwestii podczas obrad Prezydium CCEE były kontakty z Kościołem prawosławnym, „w szczególności trudna sytuacja na Ukrainie oraz relacje Kościoła Moskiewskiego i Konstantynopolskiego, w tym zakaz udzielania Komunii Świętej tym, którzy pochodzą z innego patriarchatu”. Prezydium podsumowało też ostatnie spotkania plenarne CCEE w Mińsku i Poznaniu oraz nakreśliło temat następnego spotkania, które odbędzie się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. „Będzie mowa o Europie i znakach nadziei, które każą myśleć o tym, że tam, gdzie jest coraz większy nacisk administracyjny i ideologiczny, tam coraz bardziej odzywa się sumienie. Zdaje się, że to przebudzenie następuje w Europie i trzeba by każdy z krajów, które wchodzą w skład Rady Europejskiej, powiedział, jakie widzi poszczególne znaki nadziei w swoim kraju i w swoim otoczeniu” – powiedział abp Gądecki.
BP KEP
Posłuchaj: