Kończący się rok obfitował w wiele wydarzeń kościelnych, które już zapisały się w historii Kościoła w Polsce. Przez cały rok trwały obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem władz kościelnych i państwowych.
Ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość odbyło się w Gnieźnie 28-29 kwietnia i w Krakowie 13 maja, przy relikwiach patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława. 3 maja dziękowano za Niepodległą na Jasnej Górze, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 czerwca odbyło się dziękczynienie w Warszawie, podczas którego centralne uroczystości miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz najwyższych władz państwowych i samorządowych. Przed Mszą Świętą przeszła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, do której relikwie Świętej zostały uroczyście wprowadzone. Uroczystej Eucharystii w samo południe przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę Świętą koncelebrowali biskupi z Polski i zagranicy. Natomiast 11 listopada uroczystej Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą zapalił Świecę Niepodległości. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W porządku chronologicznym pierwszym ważnym wydarzeniem była beatyfikacja pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, która miała miejsce 28 kwietnia w Krakowie. Uroczystościom w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Udział w uroczystościach wzięło ponad 35 biskupów, kilkuset kapłanów oraz władze państwowe i samorządowe. Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej była świętem środowiska służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i położnych oraz ludzi chorych i cierpiących, którym nowa Błogosławiona poświęciła swoje życie. To z jej inicjatywy powstały pierwsze hospicja domowe.
15 sierpnia obchodziliśmy 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z tej okazji 380. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski (25-26 września) odbyło się w Płocku, gdyż św. Stanisław urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej.
Od 3 do 6 września w Poznaniu miało miejsce historyczne wydarzenie, którym było Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Kardynałowie i biskupi z niemalże wszystkich krajów Europy świętowali 100-lecie niepodległości i 1050-lecie pierwszego biskupstwa w Polsce. W części spotkań wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci różnych wyznań. CCEE zrzesza przewodniczących wszystkich Konferencji Episkopatów reprezentujących ponad 40 narodów Europy. Ich doroczne zgromadzenie odbyło się w Poznaniu na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który jest wiceprzewodniczącym CCEE. Tematyką wiodącą była solidarność w Europie i wolontariat. Wyniki badań dot. wolontariatu w Europie ukazały, że nie ma innej instytucji w Europie, niż Kościół katolicki, która w tak szerokim zakresie przyczyniałaby się do wolontariatu i wspierała jego różne formy.
Ważnym wydarzeniem nie tylko dla Kościoła powszechnego ale także Kościoła lokalnego w Polsce było XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbyło się w Watykanie od 3 do 28 października nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Reprezentantami Konferencji Episkopatu Polski na Synodzie byli: abp Stanisław Gądecki – arcybiskup metropolita poznański, przewodniczący KEP, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE); abp Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Marek Solarczyk – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dodatkowo – zgodnie z wyborem Ojca Świętego Franciszka – do Ojców Synodalnych z Polski dołączył bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Rady ds. Społecznych, a także Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców. Z wniosków płynących z Synodu należałoby podkreślić, iż parafia ma być domem dla ludzi młodych, którzy poszukują bliskości, zainteresowania i towarzyszenia.
16 października miały miejsce centralne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Miały one charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił historię świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków. Tego dnia została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem polskich biskupów i władz państwowych w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz papieża.
Jesienią miały miejsce centralne uroczystości jubileuszowe Roku Ojca Pio z okazji 100-lecia otrzymania przez niego stygmatów oraz 50-lecia przejścia do domu Ojca. Uroczystości objęły m.in. czuwanie na Jasnej Górze pod hasłem „Czyścimy czyściec”, peregrynacja relikwii świętego (rękawiczki i habit). A także mniejsze ale ważne wydarzenia, jak pielgrzymka Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski do San Giovanni Rotondo i wiele pielgrzymek organizowanych w tym czasie lokalnie.
Podczas 381. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”. W komunikacie podkreślono, że „biskupi polscy wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi”. Ponadto biskupi wezwali sprawców nadużyć do nawrócenia oraz przypomnieli o obowiązku zgłaszania przypadków nadużyć do delegatów diecezjalnych.
4 grudnia odbyła się Gala jubileuszowa z okazji 25-lecie Katolickiej Agencji Informacyjnej, podczas której prezes KAI Marcin Przeciszewski został odznaczony przez papieża Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Dodatkowo został również odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
BP KEP