Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki objął patronatem multimedialną wystawę „Śladami Jezusa”, z komputerową rekonstrukcją miejsca śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wystawę można zwiedzić do 27 października przy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
„Wystawa „Śladami Jezusa” to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą. Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem miejsc, w których żyła i przeżywała najważniejsze chwile ze swoim Synem” – powiedział o wystawie bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Jak podkreślają twórcy wystawy, to „doskonała propozycja na zwiedzenia w gronie grup pielgrzymkowych, rodziny i znajomych, skierowana zarówno dla osób wierzących jak i niewierzących”.
Wystawa „Śladami Jezusa” składa się z ośmiu multimedialnych sal, z których każda używa innej technologii i opowiada inny rozdział historii Jezusa. Zwiedzających przez cały czas prowadzi głos narratora, w którego rolę wcielił się Piotr Fronczewski. Podróż zaczyna się w Wieczerniku, z którego zwiedzający przenoszą się do Jerozolimy z I wieku i wędrują śladami Jezusa do ogrodu Getsemani, następnie wychodzą za mury Jerozolimy, by stanąć u stóp Golgoty i Bożego Grobu. Po czym poznają ślady męki Jezusa, a następnie poznają historię pochówku Jezusa – całunu i chust, w które był zawinięty. Następnie przechodzą do sali kinowej, gdzie mogą wysłuchać historii Bożego Grobu, przechodząc płynnie do opowieści o rozwoju chrześcijaństwa i polskich śladach w Ziemi Świętej. Podróż kończy się powrotem do Wieczernika.
„Wystawa jest nowym formatem opowiadania historii, który łączy technologię filmu, teatru, wystawy, widowiska muzycznego, dając w efekcie formę przeżycia duchowego. Możemy poczuć zapach ogrodu Getsemani i olejków pogrzebowych, którymi namaszczono Jezusa, usłyszeć język, w którym mówił, zobaczyć miejsce, w którym umarł… i zmartwychwstał. „Śladami Jezusa” jest pierwszą tego typu wystawą w Europie” – podkreślają jej twórcy.
Obok przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, ekspozycję swoim patronatem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Przeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra OSPPE oraz Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Pattona OFM.
Interaktywna wystawa znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, na parkingu obok Domu Pielgrzyma. Czynna jest codziennie w godzinach 9.00 - 21.00, do 27 października. Dostępna jest w trzech wersjach językowych: polskiej, włoskiej i angielskiej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.sladamijezusa.pl oraz na Facebooku i Instagramie.
BP KEP/ www.sladamijezusa.plZobacz też: >>Strona internetowa wystawy