W Minneapolis w stanie Minnesota rozpocznie się Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej z całego świata.
Wydarzenie rozpocznie się 6 sierpnia o 16:30 czasu polskiego uroczystą mszą świętą otwarcia, którą sprawował będzie abp Bernard A. Hebda - arcybiskup metropolita Saint Paul i Minneapolis. Po mszy św. rozpocznie się pierwsza sesja obrad, którą otworzy uroczyste Przemówienie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumuje ostatnie 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności Zakonu. Dalsze obrady, gale wręczenia nagród oraz wydarzenia liturgiczne będą trwały przez trzy dni. W wydarzeniach w Minneapolis uczestniczy także polska delegacja Rycerzy na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.
Swoje pozdrowienia do uczestników skierował m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. W czasie jesiennych uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Prezydent Duda przyjął Carla Andersona w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Duda wyraził wdzięczność za zaangażowanie Rycerzy przede wszystkim w pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic na Pomorzu w 2017 roku.
Zakon Rycerzy Kolumba poinformował już, że rok 2018 był rekordowy pod kątem działalności charytatywnej. Organizacja przekazała na cele dobroczynne ponad 185 mln dolarów, a sami członkowie organizacji spędzili łącznie niemal 77 milionów godzin na pracy w służbie Kościołowi i potrzebującym.
Na ten wynik złożyła się także postawa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z inicjatywy Rycerzy w naszym kraju trwa peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Wizerunek odwiedził już kilkaset polskich parafii, angażując lokalne wspólnoty w liturgiczne dzieło połączone z charytatywną akcją na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.
Jednym z jej elementów była marcowa wizyta w Polsce melchicko-katolickiego arcybiskupa Aleppo w Syrii, Jean-Clémenta Jeanbarta, zorganizowana we współpracy z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Zgromadzone dzięki tej wizycie fundusze w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych zostały przekazane syryjskiemu duchownemu na pokrycie najpilniejszych potrzeb lokalnych chrześcijan.
Rycerze w Polsce angażują się także między innymi na rzecz działań pro-life oraz wspierają potrzebujące wspólnoty rodaków na Litwie i w Ukrainie.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 116 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.