Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki weźmie udział 20 sierpnia 2019 r. w uroczystościach ku czci św. Stefana patrona Węgier z okazji święta narodowego. Podczas Mszy św. w katedrze w Budapeszcie pod przewodnictwem kard. Pétera Erdő, prymasa Węgier metropolita poznański wygłosi homilię na temat "chrystianizacji wczoraj i dziś".
Uroczystości z udziałem prezydenta kraju Jánosa Ádera i premiera Viktora Orbána oraz najwyższych władz państwowych Węgier, rozpoczną się jutro o godz. 17.00. Po Mszy św. transmitowanej przez telewizję publiczną, ulicami Budapesztu przejdzie uroczysta procesja z relikwiami św. Stefana, w której uczestniczy tradycyjnie wiele bractw i organizacji katolickich z terenu Węgier i sąsiednich krajów, wśród nich przedstawiciele polskiej parafii w Budapeszcie. Swój udział w uroczystościach zapowiedziała m. in. marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.
Św. Stefan był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy - córki księcia polskiego Mieszka I. Urodził się w ówczesnej stolicy Węgier, Ostrzychomiu (Esztergom) około 969 roku. Według legendy chrztu udzielił mu św. Wojciech, biskup czeskiej Pragi, czczony jako patron Polski. Na pewno jednak biskup Wojciech udzielił młodemu księciu sakramentu bierzmowania. Po śmierci ojca w 997 roku i pokonaniu wielmożów Stefan objął rządy. Rządził państwem węgierskim ponad 40 lat. Pomógł w stworzeniu organizacji Kościoła na Węgrzech i gorliwie szerzył chrześcijaństwo. W nagrodę otrzymał od papieża Sylwestra II koronę królewską, jako pierwszy król Węgier oraz zaszczytny tytuł "króla apostolskiego", jak i przywilej obsadzania stolic biskupich w kraju. Zakładał liczne opactwa i ośrodki duszpasterskie, sprowadził na Węgry kapłanów i zakonników. Wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej, którą zwykł nazywać "Wielką Panią Węgrów". Zmarł w Ostrzychomiu w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli 15 sierpnia 1038 roku. Pochowany został w katedrze w Szekesfehervar, której był fundatorem.
Św. Grzegorz VII w 1083 roku zezwolił na uroczyste "podniesienie" relikwii św. Stefana, co równało się wówczas kanonizacji. Św. Stefan jest patronem Serbii i Węgier oraz tkaczy. W ikonografii przedstawiany jest w stroju królewskim, w koronie. Jego atrybutami są: chorągiew z NMP, glob, a na nim krzyż - symbol misyjnej działalności. W dłoni trzyma makietę kościoła.
KAI