Na Jasnej Górze 27 sierpnia spotkali się Mahmoud Khalifa, ambasador Państwa Palestyny w Rzeczypospolitej Polskiej oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Omówiono m.in. sytuację chrześcijan w Palestynie, naciski władz izraelskich na chrześcijan zamieszkujących Jerozolimę, a także kwestię wydawania legitymacji animatora duchowego przez Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej dla przewodników pielgrzymek.
- Abp Stanisław Gądecki to człowiek o wielkiej wiedzy, który odwiedzał Bliski Wschód i mieszkał w Jerozolimie, toteż zna realia i sytuację w regionie. Arcybiskup pochodzi z pokolenia, które jeszcze pamięta, czym jest okupacja i wojna - powiedział KAI ambasador Khalifa. - Wystarczyło jedno spotkanie, aby przypomnieć sobie, jacy powinniśmy być w stosunku do siebie jako ludzie, pełni szacunku, wsparcia, powinniśmy przede wszystkim ze sobą rozmawiać. Ważne jest, abyśmy razem pracowali na rzecz wspólnych relacji - dodał dyplomata.
Jak poinformowała KAI Ambasada Państwa Palestyny w Rzeczypospolitej Polskiej, spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze wzajemnego zrozumienia i chęci przyszłej współpracy. Omówiono m.in. sytuację chrześcijan w Palestynie, naciski władz izraelskich na chrześcijan zamieszkujących Jerozolimę, kwestię wydawania legitymacji animatora duchowego przez Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej dla przewodników pielgrzymek, a także nadchodzącą wizytę w Polsce dr. Ramziego Khouri, przewodniczącego Wysokiego Komitetu ds. Kościołów w Palestynie.
W kwestii legitymacji animatora duchowego dla przewodników po Ziemi Świętej, strona palestyńska podkreśla, iż jest różnica między przedstawieniem sytuacji oraz narracji historycznej i kontekstu religijnego przez przewodnika izraelskiego a neutralnego animatora duchowego, który towarzyszyłby pielgrzymce udającej się z Polski do miejsc znanych z Pisma Świętego i początków chrześcijaństwa. Mając na uwadze tę perspektywę, strona palestyńska z całą stanowczością popiera animatorów duchowych pielgrzymek z Polski i popiera starania Konferencji Episkopatu Polski w celu zapewnienia najwyższych standardów wiedzy i postawy polskich animatorów.
O tym, że powstanie lista przewodników duchowych (tzw. animatorów duchowych, spiritual leaders, animatori spirituale) oraz biur organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej rekomendowanych przez Konferencję Episkopatu Polski, poinformował miesiąc temu bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Pielgrzymek i Turystyki. Lista ta będzie podstawą do wznowienia wydawania tzw. „zielonych kart” przewodnika. Przewodnikami duchowymi w Izraelu na mocy wyroku Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości i obowiązującego prawa w Izraelu będą mogli być biskupi, kapłani, diakoni i osoby życia konsekrowanego - nie mogą starać się o tę funkcję np. zaangażowane osoby świeckie, świeccy liderzy wspólnot czy nawet świeccy profesorowie biblistyki.
Ambasada Państwa Palestyny wyraża głęboką nadzieję, iż zarówno ww. spotkanie jak i dotychczasowe tradycyjnie przyjazne relacje strony palestyńskiej z Kościołem katolickim zaowocują wzmocnieniem współpracy i obustronnego wsparcia.
KAI/ dg