– Bez rodzin, bez młodego pokolenia, bez dzieci, nie ma przyszłości ani Kościoła, ani Ojczyzny, ani Europy – powiedział bp Marian Buczek. Biskup senior diec. charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Ochrona małżeństwa i rodziny”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich. Obrady odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, uczestnicy modlili się także na Jasnej Górze. Wśród obecnych byli m.in.: bp Artur Miziński, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Antoni Dziemianko, i dp Wacław Depo.
Uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Stowarzyszenia Kanonistów Polskich modlili się podczas Mszy św., w poniedziałek, 9 września na Jasnej Górze.
Konferencja trwa w dniach 8-10 września w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku tematem spotkania jest: „Ochrona małżeństwa i rodziny w prawie kanonicznym i w prawie polskim”. W konferencji uczestniczy ponad 160 osób.
Trzydniowy program składa się z sześciu sesji, którym przewodniczą nie tylko biskupi diecezji z Polski, ale i z Europy. Wśród obecnych są m.in.: bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup diec. sandomierskiej; bp Antoni Dziemianko, biskup diec. pińskiej, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi; bp Marian Buczek, biskup senior diec. charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie; ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Kanonistów Polskich; Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Paweł Zwolak z Ministerstwa Sprawiedliwości.
„Co roku przyjeżdżam na te spotkania kanonistów. Od kilku lat jest temat ochrony małżeństwa i rodziny w prawie kanonicznym i w prawie świeckim, bo aktualnie w praktykowaniu przed administrację czy sadownictwo zdarzają się nowatorskie spojrzenia na rodzinę i próba przebudowy rodziny, w której zanika element pochodzenia Bożego, element sakramentalny, jedności w małżeństwie, a coraz bardziej wchodzą różnego rodzaju dewiacje, to, czego kiedyś się wstydzono, co odrzucano, teraz się propaguje. Teraz jest zmasowany atak na małżeństwo i na rodzinę - mówi ks. Waldemar Gałązka z Sandomierza – Referaty są ciekawe, ujmują te aspekty, które się pojawiły w ostatnich czasach, niektóre z tych referatów nie tyle ukazują działania, jakie mamy podjąć, ale zagrożenia, jakich do tej pory nie byliśmy świadomi”.
Ks. prof. Józef Krukowski, przewodniczący Stowarzyszenia Kanonistów Polskich uważa, że ochrona rodziny jest konieczna wobec zagrożeń ideologii gender. Potwierdza to bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, mówiąc o konieczności obrony i ochrony „małżeństwa jako trwałego, jedynego związku mężczyzny i niewiasty, który dla wierzących jest także sakramentem, a także rodziny, u podstaw której takie właśnie małżeństwo, a nie inne formy związków, leży”.
Gościem konferencji jest bp Marian Buczek, biskup senior diec. charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, honorowy członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
„W tym roku Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie świętuje Rok Rodziny i Małżeństwa. Mamy peregrynację obrazu św. Rodziny po wszystkich parafiach. A za 2 tygodnie, w dniach 21-22 września w Winnicy jest Kongres Rodzin, na który przyjadą przedstawiciele rodzin Ukrainy z dziećmi. Chcemy pokazać wartość rodziny. Słyszymy ciągle, że jest brak powołań. Jest tak dlatego, że nie ma dzieci, nie ma młodego pokolenia. I my musimy zwrócić uwagę na rodzinę, żeby młode rodziny nie bały się zawierać trwałego związku, przysięgać przed ołtarzem , nie bały się rodzić dzieci. Kościół, skoro te rodziny mają kilkoro dzieci, ma obowiązek stawać, jak to mówią, na głowie, żeby pomagać materialnie. To samo powinno robić państwo. I to dobrze, że teraz jest jakaś współpraca. Bo bez rodzin, bez młodego pokolenia, bez dzieci, nie ma przyszłości ani Kościoła, ani Ojczyzny, ani Europy – mówi bp Buczek – To jest nasze zadanie, zadanie Kościoła, żeby pokazać różne zagrożenia. Ideologia gender niszczy rodziny, niszczy dzietność. A jeśli nie ma dzietności, to my wymieramy. Mówią: co Kościół ma do dzieci? Wszystkie dzieci są Kościołem, bez dzieci nie będzie Kościoła, bo nie będzie kapłanów, zakonników i zakonnic”.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i gospodarz miejsca, przywołując temat konferencji „Ochrona małżeństwa i rodziny w prawie kanonicznym i w prawie polskim” podkreśla: „Ta sprawa to jest być albo nie być, zarówno dla Ojczyzny, jak i dla Kościoła. Przypomina mi się zawsze takie piękne zdanie, bardzo mocne, św. Jana Pawła II: gdyby Kościół nie głosił orędzia o rodzinie, wtedy zdradziłby człowieka. W tych słowach trzeba znaleźć klucz do tych obrad, ale i do ufnej modlitwy, zawierzenia Panu Bogu”.
„Oni nie tylko wypracowują przez referaty swoje stanowisko, ale pomagają nam jako pasterzom znaleźć pewien klucz do rozwiązania tych czy innych dramatycznych problemów, bo przecież dzisiejsza wizja człowieka w propozycjach tego świata bardzo odbiega od wizji biblijnej i wierności prawu Bożemu” – dodaje abp Depo.
Abp Wacław Depo odprawił Eucharystię na Jasnej Górze dla uczestników Konferencji.
KAI/ o. Stanisław Tomoń/ BPJG