Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania zawiadomień o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich – poinformował w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
„Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zgłaszano pytania co do wykładni przepisu dotyczącego obowiązku przekazywania wiarygodnych informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich organom ścigania. Po konsultacjach, powstała potrzeba zwrócenia się do Prokuratury Krajowej o ujednolicenie praktyki zgłaszania informacji i wykładni ustawowego obowiązku” – zaznaczył rzecznik KEP.
„W związku z tym, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania tego rodzaju zawiadomień. Celem takiego działania jest zapewnienie koordynacji i nadzoru postępowań karnych w całym kraju oraz unikanie przewlekłości postępowań” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
„Jest to kolejny krok mający na celu większą ochronę dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie patologiom. Biskupi z całą stanowczością podkreślają, że ochrona dzieci i młodzieży jest ich priorytetem, dlatego w tej kwestii nie może być żadnych kompromisów, ani zaniechań” – czytamy w komunikacie rzecznika Episkopatu.
BP KEP
Publikujemy pełną treść komunikatu:
Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zgłaszano pytania co do wykładni przepisu dotyczącego obowiązku przekazywania wiarygodnych informacji o przestępstwach wykorzystywania seksualnego małoletnich organom ścigania. Po konsultacjach, powstała potrzeba zwrócenia się do Prokuratury Krajowej o ujednolicenie praktyki zgłaszania informacji i wykładni ustawowego obowiązku.
W związku z tym, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski poinformował diecezje i zakony o tym, że – zgodnie z prawem – Prokuratura Krajowa jest właściwa do przyjmowania tego rodzaju zawiadomień. Celem takiego działania jest zapewnienie koordynacji i nadzoru postępowań karnych w całym kraju oraz unikanie przewlekłości postępowań.
Jest to kolejny krok mający na celu większą ochronę dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie patologiom. Biskupi z całą stanowczością podkreślają, że ochrona dzieci i młodzieży jest ich priorytetem, dlatego w tej kwestii nie może być żadnych kompromisów, ani zaniechań.
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 30 września 2019 rok