Potrzeba wsparcia osób bezdomnych nie kończy się w chwilą ich śmierci. Zmienia się tylko rodzaj pomocy. Zamiast dobrego słowa - różaniec, zamiast chleba – Msza św.,a zamiast możliwości skorzystania z prysznica – odpust.
Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia organizują w sobotę, 2 listopada Mszę św. za zmarłych bezdomnych i ich rodziny. Eucharystia jest pomysłem członków działającej przy Sanktuarium Fundacji ufam Tobie, która zajmuje się pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
„Uczynki miłosierdzia względem ciała są mega ważne, ale równie istotne są te względem duszy. Te pierwszedopominają się głośniej, ale tych drugich bardziej brakuje” – wyjaśnia ks. Andrzej Partika, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
Msza św. odbędzie się w dniu zadusznych, czyli w sobotę, 2 listopada o godz.13. Poprzedzą ją tzw. wypominki. Swój udział oprócz bezdomnych zapowiedzieli także streetworkerzy i inne osoby pracujące z „ludźmi ulicy” z prawie wszystkich częstochowskich miejsc pomocowych. Po Eucharystii, jak w każdą sobotę,tradycyjny obiad w stołówce dla bezdomnych.
Dolina Miłosierdzia to miejsce, gdzie bardzo praktycznie wciela się w życie charyzmat miłosierdzia poprzez pomoc najuboższym w postaci prowadzenia kuchni i łaźni dla bezdomnych oraz Banku Żywności i organizowania paczek świątecznych dla potrzebujących czy jeżdżenia zimą z tzw. nocnymi patrolami do miejsc niemieszkalnych z ciepłym posiłkiem.
Pozyskiwanie środków finansowych na realizację tych zadań odbywa się poprzez angażowanie budzenie w ludziach chęci pomagania. Od roku 2014 dzieje się to m. in. dzięki organizowaniu w 2. Niedzielę Wielkanocną „Biegu Miłosierdzia”. Zgodnie z ideą tego wydarzenia różne instytucje/firmy zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 5 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik biegnąc, bądź maszerując, w koszulce z logo sponsora, pokonał zaplanowaną trasę. W ten sposób pomógł uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni łaźni dla osób bezdomnych, dofinansowywania szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin czy dopłatę do realizacji recept dla seniorów. Dotychczas w 6 edycjach imprezy udział wzięło prawie 6600 uczestników.
Fundacja Ufam Tobie