Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przygotowania do czerwcowej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego były jednym z tematów zebrania plenarnego polskich biskupów. Jego pierwsza część poprzedziła doroczne rekolekcje, które rozpoczęły się na Jasnej Górze 18 listopada wieczorem.
Abp Stanisław Gądecki zauważył, że „kard. Wyszyński był człowiekiem zapatrzonym w Jasną Górę, w Matkę Bożą Jasnogórską, tutaj z Nią wiązał wszelkie nadzieje na zwycięstwo Kościoła w Polsce i widząc też znaki zwycięstwa rozumiał, że trzeba, by wszyscy biskupi tutaj przybywali”.
- To on właśnie na Jasnej Górze gromadził pasterzy, zwłaszcza w uroczystości maryjne, które tutaj są tak wyjątkowo przeżywane, tu organizował rekolekcje, Konferencje Episkopatu - przypomniał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, że „na pewno istnieje silne zaplecze modlitewne, które poruszył kard. Wyszyński i ono trwa do dzisiaj”.
Arcybiskup mówił, że „duch rozproszenia jest dziś większy i coraz trudniej jest gromadzić się tutaj w licznej wspólnocie kapłańskiej, ale to związanie wielu księży z Matką Bożą Jasnogórską i tak jest silne”. Papież Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji Prymasa Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na Placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omawiali kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.
- Trzeba przygotować program tych uroczystości - podkreśla abp Gądecki. Wyjaśnia, że po czerwcowych uroczystościach w Warszawie dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego odbywać się będzie w każdej polskiej diecezji, tak „by mogli uczestniczyć w tych wydarzeniach zwłaszcza starsi ludzie, którzy pamiętają Kardynała”.
Przewodniczący Episkopatu podkreśla, że ogólnopolskie dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, której tak bardzo przyszły błogosławiony ufał. W wymiarze krajowym podziękowanie za Wielkiego Prymasa odbędzie się także w 2021 r. w Gnieźnie.
Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego była jednym z tematów 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwsza sesja obrad zakończyła się w poniedziałek, 18 listopada, tuż przed rekolekcjami biskupów. Obrady zostaną wznowione po zakończeniu rekolekcji - w czwartek, 21 listopada 2019 r.
Radio Jasna Góra/ BP KEPZakończyła się pierwsza sesja 385. Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze. Obrady zostaną wznowione po zakończeniu rekolekcji biskupów - w czwartek, 21 listopada 2019 r. pic.twitter.com/5mAFaqrey4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 18 listopada 2019