We Lwowie na Ukrainie 18 listopada 2019 r. rozpoczęła się kolejna w tym roku sesja III Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”. Sesja lwowska nosi tytuł „Wpływ chrześcijaństwa na stabilność narodów Europy” i odbywa się pod honorowym patronatem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.
W obradach uczestniczą abp Claudio Gugerotti – nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Tomasz Peta - abp diecezji Astana w Kazachstanie, bp Marian Buczek – biskup senior diecezji charkowsko- zaporoskiej na Ukrainie. Delegacji ze strony polskiej przewodniczy ks. inf. Ireneusz Skubiś – inicjator i moderator Ruchu „Europa Christi”. Obecni są również i w kolejnych dniach wygłoszą wykłady ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, dr hab. Mieczysław Ryba – prof. KUL.
Obrady zainaugurowano Mszą św. w kaplicy Kurii Metropolitalnej Obrządku Łacińskiego we Lwowie. Głównym celebransem był i homilię wygłosił abp Claudio Gugerotti. Część wykładową rozpoczął abp Mieczysław Mokrzycki, który przywitał uczestników i podkreślił, że bardzo cieszy się, że jedna z sesji kongresowych odbywa się we Lwowie, który jest najlepszym miejscem i tłem do omawiania głównego tematu tegorocznego Kongresu. Jak wiadomo temat ten brzmi: „Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, Prawdy i Pokoju”. Abp Mokrzycki przypomniał fakt, który miał miejsce podczas wizyty Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 r. Papież poprosił o umożliwienie mu wizyty w budynku przedwojennej siedziby Kurii Lwowskiej, który wówczas nie był jeszcze zwrócony katolikom. Tę siedzibę musiał opuścić pod przymusem w 1945 r. abp Eugeniusz Baziak. – Wizyta papieża w tym budynku bardzo nam pomogła w rozmowach z władzami Ukrainy i w odzyskaniu siedziby - powiedział abp Mokrzycki.
Następnie uczestników sesji przywitali współorganizatorzy sesji lwowskiej: o. Stanisław Kawa OFMConv z Instytutu Teologicznego im. św. abp. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, o. Daniel Botwina OFM - Wiceprzewodniczący Konferencji Zakonów Męskich obrządku łacińskiego na Ukrainie, s. Jelena Byś CSA – Przewodnicząca Konferencji Zakonów Żeńskich obrządków łacińskiego na Ukrainie oraz ks. inf. Ireneusz Skubiś – Moderator Ruchu „Europa Christi”. Ks. Skubiś przypomniał historię Ruchu „Europa Christi”, który powstał zaledwie trzy lata temu, ale przeprowadził już z sukcesem wiele inicjatyw. – Nasz Ruch budujemy wokół osoby Jezusa Chrystusa, bo tylko Chrystus Zmartwychwstały może dziś ocalić Europę – podkreślił ks. Skubiś. Od początku Ruch apelował o ustanowienie Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Tak się stało, że 22 października br. sekretariat Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się oficjalnie do papieża Franciszka z wnioskiem w tej sprawie. Ten fakt znalazł szerokie echo w mediach w kraju i zagranicą. Także prymas Czech kard. Dominik Duka pozytywnie wypowiedział się na temat tego wniosku. Europa jest chrześcijańska ze swoją duchową tożsamością, historią i kulturą, Europa to nie tylko kontynent, ale idea. – Chrześcijanie nie pozwólmy odebrać sobie Europy - zaapelował ks. Ireneusz Skubiś. Przytoczył też słowa kard. Roberta Saraha, który powiedział, że klęska Europy, będzie klęską całego globu.
Abp Claudio Gugerotti – nuncjusz apostolski na Ukrainie powiedział o znaczącym udziale Kościoła w dążeniu do normalizacji relacji państwo-Kościół na Ukrainie.
Obszerny wykład pt. „Rola kultu maryjnego w reewangelizacji” przedstawił abp Tomasz Peta. Wymownym przykładem jest tu historia sanktuarium maryjnego w Oziornoje w Kazachstanie, małej wioski położonej w „krainie wielki stepów”. W 1936 r. z rozkazu Stalina przesiedlono do Kazachstanu ok. 60 tys. osób z trenów Ukrainy zajętych przez ZSRR. Do Oziornoje trafiło 1,5 tys. osób. Cechą charakterystyczną i siłą deportowanych była wiara i modlitwa. Pozbawieni kapłanów modlili się na Różańcu. Kolejnymi ważnymi wydarzeniami była peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W 2001 r. Jan Paweł II nazwał Oziornoje narodowym sanktuarium Kazachstanu. Natomiast w 2007 r. przybyły do Ozioronje siostry karmelitanki z Częstochowy, a w 2014 r. krad. Robert Sarah poświęcił tutaj kaplicę Adoracji, w które umieszczono ołtarz „Gwiazda Kazachstanu”. „Możemy powiedzieć, że Adoracja i Różaniec, to dwa skrzydła, przy pomocy których Europa i świat mogą znowu wznieść się ku wysokim chrześcijańskim ideałom” – podkreślił abp Peta.
W imieniu bp. Edwarda Kawy OFMConv, biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej wykład na temat „Ukraina w nauczaniu św. Jana Pawła II” wygłosił ks. Stanisław Pękala.
Następne sesje Kongresu odbędą się 19 i 20 listopada br.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Organizatorami sesji lwowskiej są: Archidiecezja Lwowska Kościoła Łacińskiego na Ukrainie, Konferencje Zakonów Żeńskich oraz Męskich obrządku łacińskiego na Ukrainie, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” im. ks. inf. Ireneusza Skubisia, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytut Teologiczny im. św. abp. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych na Ukrainie, Katedra Historii Współczesnej Ukrainy im. Michaiła Hruszewskiego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ivana Franki.
Ks. M. Frukacz