II niedziela Adwentu to czas, kiedy pragniemy wychodzić na przeciw potrzebom naszych sióstr i braci z jakże licznych ojczyzn, które razem cierpiały prześladowania. Cierpiał bowiem cały Kościół na Wschodzie – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w homilii wygłoszonej w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas obchodzonego w Kościele w Polsce XX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
Bp Dydycz podkreślił, iż pełny wdzięczności Bogu za umocnienie płynące z życia i działalności św. Jana Pawła II, Kościół w Polsce powinien starać się pomagać Kościołowi na Wschodzie. „Możemy i powinniśmy wspomagać w wierze naszych braci i nasze siostry, którzy byli pozbawieni kapłanów, żyjąc w miejscach, gdzie zamykano kościoły, zabraniano uczestnictwa w nabożeństwach, w szczególny sposób starając się pozbawić możliwości spotkania z Chrystusem” - powiedział w homilii.
Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zauważył, iż mimo tego, że lata prześladowań sprawiły, iż wiele wspólnot na terenie dawnej Rzeczpospolitej zostało pozbawionych kapłanów - części zakazywano pracy duszpasterskiej, wielu zostało wywiezionych na Syberię, duszpasterstwo prowadzono w potajemnie i w nocy, to Kościół przetrwał, a ludzie zachowali wiarę.
„Miejmy odwagę wspierać naszych braci i nasze siostry w różnych miejscach ich przebywania, aby dodawać sił i ułatwiać im odnajdywanie drogi do Pana Boga, iżby umacniali się w wierze” - podkreślił bp Dydycz.
Zachęcając do wsparcia duchowego i materialnego Kościoła na wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie powiedział: „Dobro przestaje być dobrem, jeśli nie potrafimy się nim dzielić z potrzebującymi. Bo tylko wzajemna miłość może nas uratować przed demoralizacją. Zło na nic nie patrzy. Nie ma szacunku dla osoby ludzkiej”.
W drugą niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony jest w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Wesprzeć Kościół na Wschodzie można przede wszystkim poprzez modlitwę i zbiórkę ofiar do puszek w kościołach w niedzielę 8 grudnia.
Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy pochodzących z Polski ponad 200 kapłanów diecezjalnych, około 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych oraz osoby świeckie. W roku 2019 (do 20.11) w ramach pracy Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie zostało realizowanych 340 próśb, na kwotę 2 355 000 zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.
BP KEP