Apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży – napisali w Apelu pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.
W Apelu czytamy, że „nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy”. Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży.
Publikujemy pełną treść Apelu:
Apel o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym
Najbliższy, świąteczny czas będzie obfitował w spotkania opłatkowe, sylwestrowe i karnawałowe. Jest to okres, w którym zwyczajowo wypija się co najmniej przysłowiowy kieliszek wina lub lampkę szampana.
Jako pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży.
Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy. Dzieci z FAS mają problemy zdrowotne do końca życia, niejednokrotnie stwierdza się u nich wady wielu narządów, zwłaszcza mikrouszkodzenia mózgu.
Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS, nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży. Dlatego apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym.
Z życzeniami błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,
ks. Przemysław DrągDyrektor Krajowego Ośrodka
Duszpasterstwa Rodzin KEP
Beata Choroszewska
Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego
Warszawa, 20 grudnia 2019 r.