Piękne jest to, że już od wielu lat dzieci, kolędnicy misyjni dedykują swoją posługę głoszenia Dobrej Nowiny od drzwi do drzwi, by dzielić się tą radością z narodzenia Pana Jezusa. Robią to na rzecz jakiejś wspólnoty swoich kolegów, koleżanek, nieznanych braci i sióstr, by zbierane przy tej okazji ofiary służyły tamtym dzieciom - powiedział bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed akcją Kolędnicy Misyjni 2019 „Kolędnicy Misyjni dzieciom Amazonii”, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dedykowana jest dzieciom Amazonii. „Posłanie, które jest pierwszym posłaniem - czynić sobie ziemię poddaną - ale tak by nie była ona pustoszona, ale wykorzystywana w sposób racjonalny, umiejętny, z zachowaniem tych bogactw naturalnych, które są” - zauważył bp Miziński i podziękował wszystkim kolędnikom misyjnym z całej Polski, którzy są także ambasadorami Polski w świecie.
Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych przypomniał o trosce misyjnej Ojca Świętego, której konkretnym przykładem są kolędnicy misyjni. Dodał, że tegoroczni kolędnicy misyjni stają się szczególnymi współpracownikami Ojca Świętego z dwóch powodów: po pierwsze, Kolędnicy Misyjni 2019 pomagają rówieśnikom w Amazonii, czyli regionie dla którego papież Franciszek zwołał tegoroczny Synod; po drugie, Ojciec Święty zachęca w tegorocznym Liście Apostolskim o znaczeniu i wartości żłóbka do podtrzymywania tradycji budowania szopek. „A każda grupa kolędników misyjnych staje się taką żywą szopką, która wychodzi z naszych kościołów parafialnych i odwiedza nasze wioski, nasze miasteczka, nasze rodziny” – dodał ks. Atłas.
Kiedy dowiedzieliśmy się, że @Pontifex_pl pragnął zwołać Synod dla Amazonii w #PDM od razu wiedzieliśmy, że Kolędnicy Misyjni będą kolędować dla Amazonii. Dziękuję wszystkim #KolędnikomMisyjnym - ks. Tomasz Atlas, dyrektor krajowy #PDM pic.twitter.com/C9fy3CwD2v
— Papieskie Dzieła Misyjne (@pdm_missio) December 12, 2019
S. Bożena Stencel FMM, misjonarka w brazylijskiej Amazonii, opowiedziała o tym wielkim regionie i jej mieszkańcach. Wyjaśniła, że obecna koniunktura polityczna nie sprzyja życiu mieszkańców. Dzieci często zmuszone są pomagać swoim rodzicom w pracy zarobkowej, a zagraża im najczęściej przemoc zorganizowana, narkotyki.
s. Bożena Stencel FMM, misjonarka w brazylijskiej Amazonii, opowiedziała o tym wielkim regionie i jej mieszkańcach. Wyjaśniła, że dzieci często zmuszone są pomagać swoim rodzicom w pracy zarobkowej, a zagraża im najczęściej przemoc zorganizowana, narkotyki.@pdm_missio pic.twitter.com/VQS1axZkgW
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 12, 2019
Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, podsumowała ubiegłoroczne projekty. W 2018 r. polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Były to ofiary z ich osobistych wyrzeczeń, z Pierwszej Komunii Św. i ofiary z „Kolędników Misyjnych”. W 2019 r. Sekretariat Generalny PDMD w Rzymie wskazał projekty oraz kraje, do których zostały przekazane ofiary: Burundi (22), Kenia (6), Rwanda (23), Kolumbia (3), Ekwador (4), Peru (4), Indie (19), Pakistan (8), Mjanma (14), Tajlandia (5). Razem 108 projektów.
Polscy kolędnicy misyjni rozpoczęli działalność oficjalnie w 1993 roku. Uroczyste rozpoczęcie kolędowania przypada w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia, a zakończenie 6 stycznia - w Misyjny Dzień Dzieci, który jest świętem patronalnym PDMD. Przedsięwzięcie ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, a budząc w wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości.
BP KEP
>>Materiały prasowe do pobrania >>Strona internetowa Papieskiego Dzieła Misyjnego DzieciNagrania audio: