O podjęcie od 1 stycznia abstynencji w ramach przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego zaapelował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podczas spotkania pod hasłem „Trzeźwi - wolni - szczęśliwi” zorganizowanego w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie 30 grudnia, bp Bronakowski podkreślił, że kard. Wyszyński był wielkim promotorem trzeźwości.
#BpTadeuszBronakowski: statystyki są niepokojące, problem nadużywania alkoholu nie zmniejsza się, Narodowy Program Trzeźwości to zadanie dla wszystkich Polaków. pic.twitter.com/ocMRfDzy1K
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 30, 2019
„Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich" – taką zasadę wyznawał kard. Stefan Wyszyński. Przypomniał ją bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że problem nadużywania alkoholu w Polsce rośnie. „Narodowy Program Trzeźwości to zadanie dla wszystkich Polaków” - powiedział. Wymienił też Kościół, rodzinę, samorządy i państwo jako podmioty, które powinny współpracować w pracy na rzecz trzeźwości.
„Nie walczymy z substancją, walczymy o człowieka, o sens życia” – mówił podczas spotkania ks. Piotr Kulbacki. Uczestnicy spotkania podkreślali, jak ważne jest ograniczenie sprzedaży alkoholu. Prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i pedagog społeczny, ekspert w obszarze uzależnień wskazywał m.in. na potrzebę ograniczenia sprzedaży alkoholu do osób powyżej 21 lat, a nie jak jest teraz powyżej 18 lat. Postulował też zakaz reklamy alkoholu i wycofanie jego sprzedaży ze stacji benzynowych.
#ProfMariuszJędrzejko: sprzedaż alkoholu powinna być ograniczona. #trzeźwość #abstynencja #NarodowyProgramTrzeźwości pic.twitter.com/4TIYDqWnze
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 30, 2019
Podczas spotkania w Warszawie zaprezentowano poradnik dla rodziców, wychowawców i duszpasterzy zatytułowany „Miłość, wolność i odpowiedzialność”. Celem publikacji jest pomoc osobom odpowiedzialnym za wychowanie dzieci i młodzieży w zapewnieniu młodemu pokoleniu jak najlepszej ochrony przed uzależnieniami.
BP KEP
Posłuchaj: