Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która daje świadectwo życia Ewangelią. Rycerze reagują na bieżące potrzeby np. klęski żywiołowe. Rycerze prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania i angażują się w obronę życia ludzkiego. W czasie konferencji prasowej w Episkopacie Polski Rycerze Kolumba podsumowali ostatnie miesiące swojej działalności. Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Episkopatu Polski zaznaczył, że Rycerze Kolumba pełnią niezwykle ważną rolę w Kościele w Polsce. „Podejmują wiele dzieł charytatywnych i zajmują się duchową formacją mężczyzn. Rycerze Kolumba promują najbardziej wartościowe męskie postawy, zarówno jeśli chodzi o bycie mężem, ojcem, wychowawcą lub kapłanem. Uczą, że najważniejsze jest odpowiedzialne życie w wymiarze duchowym, społecznym i indywidualnym. Ich świadectwo wiary, wrażliwości na drugiego człowieka oraz współodpowiedzialność za innych znajduje piękny wyraz w codziennej działalności rycerzy” – mówił bp Miziński. D
Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce przypomniał, że stowarzyszenie jest w Polsce od 15 lat. „Na świecie działamy od 138 lat i skupiamy 2 mln mężczyzn. W Polsce mamy 6 tysięcy rycerzy i ta liczba stale rośnie. Działalność w naszym kraju rozpoczęliśmy po śmierci Jana Pawła II. Naszym pierwszym kapelanem w Polsce był kard. Franciszek Macharski, teraz jest nim abp Wacław Depo” – powiedział. Tomasz Wawrzkowicz podkreślił też, że choć Rycerze Kolumba skupiają mężczyzn to wszystkie swoje działania charytatywne realizują ze swoimi rodzinami. „Rycerze Kolumba działają w Kościele i z Kościołem. W ten sposób stajemy się lepszymi mężczyznami. Nie boimy się mówić, że Rycerstwo Kolumba to jedna z wielu możliwych dróg do zbawienia” – zaznaczył.
Krzysztof Zuba, Sekretarz Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce mówił o działalności Rycerzy Kolumba w Polsce. „Droga Rycerzy Kolumba jest drogą dla każdego mężczyzny. Koncentrujemy się na działaniach dla społeczności lokalnych. W małych środowiskach najłatwiej jest dotrzeć do osób naprawdę potrzebujących. 4 filary na których budujmy naszą działalność to: wiara, życie, społeczność i rodzina” – podkreślił. Krzysztof Zuba mówił, że Rycerze Kolumba wszystkie działania rozpoczynają od modlitwy i tak prowadzą duchową formację, by mężczyźni byli lepszymi mężami, ojcami, dziadkami i sąsiadami. „Jeśli chodzi o konkretne dzieła, to bronimy życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prowadzimy działalność edukacyjną, podejmujemy duchową adopcję dzieci poczętych, modlimy się za życie oraz pomagamy domom samotnej matki i hospicjom” – mówił. Dodał też, że Rycerze Kolumba w swoich lokalnych społecznościach pomagają potrzebującym, osobom starszym, samotnym i rodzinom, których dotknęły skutki klęsk żywiołowych.
Ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Stanowy Pomocniczy Rycerzy Kolumba zaznaczył, że w formacji mężczyzn niezwykle ważne jest podkreślanie odpowiedzialności za Kościół w wymiarze powszechnym, lokalnym i rodzinnym. „Rycerze Kolumba podejmują odpowiedzialność i pokazują jak destrukcyjnie działa na mężczyzn obojętność. Rycerz bierze odpowiedzialność za siebie, Kościół i rodzinę, by leczyć rany tego świata. Z tej wrażliwości i odpowiedzialności rodzą się nasze akcje modlitewne i charytatywne" - mówił ks. Lenartowicz, kapelan pomocniczy polskich Rycerzy Kolumba.
Ks. Zbigniew Kucharski, pełnomocnik zarządu ds. projektów „Fundacji Niedziela. Instytut Mediów” współpracuje z Rycerzami Kolumba w dziełach charytatywnych: „Pomagamy razem chrześcijanom w Syrii. Wspieramy materialnie rodziny, które chcą wrócić do swoich miejscowości i domów. Zostały one zniszczone w czasie działań wojennych w Syrii. Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądają zniszczenia wojenne i jak bardzo potrzebna jest pomoc w odbudowie domów. Niezwykle ważna jest nasza współodpowiedzialność za losy chrześcijan w innych częściach świata.
BP KEP