Przełożenie terminu Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę na rok 2021, powołanie nowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet, tworzenie sekcji powołanych do konkretnych zadań, współpraca kobiet z różnych diecezji i bieżące sprawy to główne tematy obrad Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet, które odbyły się 18 lutego w Warszawie z udziałem bp. Wiesława Szlachetki, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet.
Biskup Wiesław Szlachetka podkreślił też, że cieszy się, iż po raz kolejny kobiety od papieża mogły usłyszeć jak wielką i ważną rolę pełnią w Kościele. „W adhortacji „Umiłowana Amazonia” Ojciec Święty podkreśla, że kobiety pełniły już w czasach apostolskich i pełnią nadal niezwykle ważną rolę w życiu Kościoła. O geniuszu kobiety papież Franciszek mówi bardzo często, nie zapominajmy jednak, że mówili o nim także św. Jan Paweł II i Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński” – zaznaczył.
Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet podjęła też decyzję dotyczącą Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet na Jasną Górę „Córki u Matki”. Zaplanowano ją na 24 maja 2020 r., tuż przed Dniem Matki. Okazało się, że na ten czas została wyznaczona druga tura wyborów prezydenckich. „Każdy ma prawo i obowiązek wziąć udział w wyborach, mówi o tym nauka społeczna Kościoła. Podjęliśmy decyzję, że przeniesiemy pielgrzymkę na kolejny rok. W tej spawie został wydany specjalny komunikat„– poinformował delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Czytamy w nim: „W duchu odpowiedzialności za wybory i miłość do Ojczyzny, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet, podjęła decyzję o przełożeniu terminu Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę na rok 2021”. W komunikacie podkreślono również: „Przyszłoroczna Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet będzie przeżywana w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego dobro narodu, a także sprawa kobiet, ich formacji i rozwoju duchowego była bardzo bliska sercu”.
Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet podsumowując obrady zaznaczył: „Spotykamy się w gronie kobiet, które są w swoich diecezjach mocno zaangażowane w duszpasterstwo kobiet. Są z nami przedstawicielki rożnych wspólnot skupiających kobiety. Cieszę się, że powstaje coraz więcej takich grup. Rodzą się one z potrzeby kobiet, ich duchowości, wrażliwości i potrzeby uczestniczenia w życiu kościoła. Bp Wiesław Szlachetka podkreślił również, że Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet chce informować jak największe grono kobiet o swojej bieżącej działalności i zapraszać do wspólnej pracy, dlatego postanowiono stworzyć w tym celu stronę internetową.
BP KEP
|