100. numer biuletynu liturgicznego „Anamnesis”

Dokumenty związane z liturgią, informacje nt. służby liturgicznej i muzyki kościelnej, a także wykaz nowości wydawniczych poświęconych liturgice można znaleźć w ukazującym się od 26 lat biuletynie „Anamnesis” wydawanym przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Komisja podczas ostatniego spotkania uczciła ukazanie się 100. numeru biuletynu.

„Anamnesis” jest biuletynem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Utworzył go śp. bp Wacław Świerzawski, przewodniczący Komisji w latach 1994-1999. Publikacja ukazuje się od 1994 roku. Połowę numerów zredagował następca bp. Świerzawskiego na stanowisku przewodniczącego Komisji bp Stefan Cichy, który Biuletyn redagował przez 12 lat. Po odejściu na emeryturę, poprosił, by funkcję tę przejął bp Piotr Greger.

Jak wspomina bp Cichy, początkowo w biuletynie, publikowano przede wszystkim materiały z sympozjów poświęconych liturgii oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej. Bp Cichy wprowadził nowe działy, jak nauczanie biskupów o liturgii, działy poświęcone Słowu Bożemu w Liturgii czy też sztuce liturgicznej. Rozbudowany został też dział informacji. Oprócz wydarzeń dotyczących liturgii w Biuletynie można również znaleźć spis nowości poświęconych liturgii ukazujących się w różnych wydawnictwach na całym świecie. W publikacji można znaleźć też odpowiedzi na kierowane do Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pytania.

Bp Stefan Cichy do dziś wchodzi w skład Komisji i pomaga w gromadzeniu informacji do Biuletynu. Jak podkreśla, cieszy go, że Biuletyn budzi zainteresowanie i jest potrzebny.

100. numer „Anamnesis” wręczył obecny jego redaktor bp Piotr Greger członkom Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podczas ostatnich obrad Komisji, które miały miejsce od 2 do 4 marca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Zawiera on m.in. list apostolski Ojca Świętego Franciszka w formie Motu Proprio, w którym  ustanawia on Niedzielę Słowa Bożego, list o wartości żłóbka; decyzję papieża Franciszka o włączeniu obchodu ku czci Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej do Rzymskiego Kalendarza Ogólnego oraz sprawozdania ze spotkań dotyczących liturgii, m.in. z międzynarodowego kongresu na temat muzyki kościelnej w Rzymie oraz ze spotkania o adoracji Najświętszego Sakramentu w niemieckim Altötting.

BP KEP

>>Numery archiwalne "Anamnesis"

« 1 »