METROPOLIA PRZEMYSKO-WARSZAWSKA KOŚCIOŁA GRECKOKATOLICKIEGO (BIZANTYJSKO-UKRAIŃSKIEGO) W POLSCE
Przemyśl-Wrocław,12 marca 2020r.Znak: 2020/126
List Jego Ekscelencji Arcybiskupa Eugeniusza Popowicza Metropolity Przemysko-Warszawskiego i Jego Ekscelencji Biskupa Włodzimierza R. Juszczaka Ordynariusza Wrocławsko-Gdańskiego do wiernych Metropolii Przemysko-Warszawskiej w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy w Chrystusie Bracia i Siostry!Mając na uwadze ogólną sytuację w Polsce i na świecie, związaną z niebezpieczeństwem zarażenia groźnym koronawirusem, kierując się bezpieczeństwem duchowieństwa, osób zakonnych i wiernych świeckich, opierając się na zaleceniach Wielce Błogosławionego Patriarchy Światosława, Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i rekomendacjach wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego, wprowadzamy następujące prawne zarządzenia, które będą obowiązywały do końca marca 2020 roku na terytorium Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej i Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
- osoby z symptomami infekcji (np.: kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
- dzieci i młodzież szkolną oraz osoby dorosłe, które są odpowiedzialne za opiekę nad nimi;
- osoby, które boją się zarażenia koronawirusem.
Dyspensa oznacza, że nieobecność na niedzielnej Mszy św. z wyżej wymienionych przyczyn nie jest grzechem. Zachęcamy jednak, żeby niedziela, która jest pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego nie pozostawała dniem bez modlitwy. Zachęcamy do praktyki wspólnej modlitwy w rodzinie i do udziału w niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem dostępnych dziś współczesnych zasobów komunikacji. W Internecie, na cerkiewnych kanale Żywe Tełebaczennia, o godz. 10.00 naszego czasu, jest transmitowana co niedzielę Msza św. z Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. Na stronie internetowej Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej można również o godz. 8.00, 10.00 i 17.00 brać udział on-line w niedzielnej Mszy św. Radio Watykańskie transmituje Mszę Św. na swoich falach, co niedzielę o godz. 8.05.
- nie należy całować ikon czy innych obrazów w świątyni; oddać cześć ikonom możemy, tak, jak jest to w tradycji Kościoła wschodniego, dotykając ich głową;
- w czasie Małego Wejścia albo po czytaniu Ewangelii wiernym nie należy podawać Ewangeliarza do pocałowania;
- należy unikać całowania rąk swoim duszpasterzom, szczególnie, gdy prosimy o odrębne błogosławieństwo;
- na czas trwania niebezpieczeństwa należy zamknąć w świątyniach naczynia z wodą święconą, którą wierni mają w zwyczaju pić, albo, którą wierni żegnają się przy wejściu do świątyni;
- jeśli będzie to możliwe, w naszych świątyniach należy stać w bezpiecznej odległości od innych osób;
- w przypadku takiej możliwości, w przedsionkach naszych świątyń należy postawić naczynia z płynem do dezynfekcji rąk;
- we wszystkich konfesjonałach, z których korzystają nasi wierni, przystępując do sakramentu pokuty i pojednania, tzw. kratki mają być zakryte przeźroczystą folią, aby zabezpieczyć przed zarażeniem kapłana i penitenta; folie należy często dezynfekować i wymieniać na nowe;
- należy ściśle przestrzegać zasad higieny oraz często i dokładnie myć ręce mydłem, głównie, po powrocie do domu;
- w życiu codziennym zaleca się unikania podawania ręki innym osobom i unikania miejsc, gdzie przebywają osoby z kaszlem;
- gdy ktoś zauważy, że temperatura jego ciała podwyższy się przynajmniej do 38 stopni Celsjusza, dodatkowo będzie miał kaszel i duszności musi obowiązkowo poinformować swojego lekarza albo bezpośrednio SANEPID.
W dzisiejszej bolesnej i przykrej sytuacji, która dotąd nie miała miejsca w znanej nam historii, tym bardziej, że odbywa się w przededniu Paschy Chrystusowej, priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo naszych wiernych, osób zakonnych oraz duchowieństwa. Dlatego, biorąc pod uwagę wskazania Zwierzchnika naszego Kościoła, Wielce Błogosławionego Światosława, który przypomina, że w związku z zagrożeniem epidemii jesteśmy zobowiązani wykonywać rozporządzenia władzy państwowej i regionalnej oraz służb sanitarnych, z pokorą przyjmujemy to doświadczenie i mamy nadzieję, że ostatecznie pomoże nam ono na nowo zwrócić się do Pana Boga. Będziemy uważnie śledzić dalszy rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce i patrzeć na kroki, które w sprawach bezpieczeństwa wiernych w świątyniach będą przyjmować inne Kościoły i zgodnie z tym uchwalać będziemy odpowiednie zarządzenia. Modlimy się do Boga, byśmy w radości mogli przeżyć w naszych świątyniach tegoroczne spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
Jeszcze raz przypominamy, że czas zagrożenia epidemiologicznego ze wszystkimi utrudnieniami w życiu społecznym, w tym również religijnym i parafialnym, nie może być czasem, w którym ustaje modlitwa w parafiach oraz w całym naszym Kościele.
Dlatego zachęcam wszystkich, aby wziąć sobie do serca słowa Wielce Błogosławionego Światosława, który mówi: W tym czasie Wielkiego Postu dotrzymujmy się modlitwy domowej. Można korzystać z transmisji nabożeństw za pośrednictwem współczesnych zasobów komunikacji. Zachęcamy kapłanów do odpowiadania na prośby wiernych o udzielanie Sakramentu Spowiedzi i Komunii Św. w domu, szczególni jeśli chodzi o osoby chore.
Razem z całym Kościołem wzywajmy do Pana, aby skrócił czas zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego i uwolnił świat od spustoszenia, jakie niesie koronawirus, słowami modlitwy, która niegdyś często brzmiała w naszych świątyniach: Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie!
Z pasterskim błogosławieństwem+ Arcybiskup Eugeniusz Popowicz Metropolita Przemysko-Warszawski
+ Włodzimierz R. Juszczak OSBM Biskup Wrocławsko-Gdański
Wszystkim kapłanom Metropolii Przemysko-Warszawskiej powierzamy przeczytanie tego listu we wszystkich naszych świątyniach, w niedzielę 15 marca 2020 roku.