„Modlitwa, w której o coś prosimy, jest bardzo szlachetna. Bóg jest Ojcem, który ma ogromne współczucie w stosunku do nas i chce, by Jego dzieci mówiły do Niego bez strachu, nazywając Go bezpośrednio – Ojcem" - pisze Papież Franciszek w książce „Modlitwa. Oddech nowego życia”. Polskie wydanie najnowszej książki Ojca Świętego ukazało się nakładem Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów.
Wydanie książki ma miejsce w czasie szczególnym – epidemii i plagi strachu przed nią i jej konsekwencjami społecznymi pustoszącymi nasze życie. Wobec tych wydarzeń, w naszej bezradności i zagubieniu, z jeszcze większą gorliwością i ofiarnością trzeba nieść pociechę i nadzieję oraz zawierzać intencje osobiste i świata w akcie ofiarnej modlitwy. We wstępie Patriarcha Moskwy Cyryl zauważa, że Ojciec Święty Franciszek od początku swojego pontyfikatu prosi o modlitwę i do niej zachęca. Przypomina o jednoczącym i wspólnotowym charakterze modlitwy, zwłaszcza tej liturgicznej oraz o potrzebie modlitwy chrześcijańskiej dla naszego świata, który jest pełen konfliktów, niepokoju, indywidualizmu i nieszczęść.
Modlitwa pozwala nam spojrzeć poza swój interes, poza swoje problemy i otworzyć serce na potrzeby drugiego człowieka. Ten wymiar modlitwy wydaje się „bardzo aktualnym i ważnym w epoce naznaczonej kryzysem komunikacji. Dzięki globalizacji świat staje się coraz bardziej otwarty i zjednoczony, ale nie oznacza to, że ludzie stają się sobie bliżsi. Indywidualizm jest chorobą naszych czasów” - pisze Patriarcha Cyryl.
Modlitwa nie jest dodatkiem do życia chrześcijańskiego, ale ma go wypełniać, nasza codzienność, nieraz bardzo monotonna i trudna, powinna być przeplatana nicią modlitwy, która nie prowadzi do „załatwienia moich spraw, by było mi łatwiej”, ale jest oddaniem moich spraw w ręce Ojca. Dlatego według Ojca Świętego modlitwa jest pracą, która wymaga od nas samozaparcia i wytrwałości. Papież ukazuje nam modlitwę jako drogę do Ojca, a samo słowo „Ojciec” jest Papieża kluczem do Serca Bożego. Duch Święty uczy nas od wewnątrz doświadczenia spotkania z Ojcem i zwracania się do Boga słowami Jezusa „Ojcze nasz”. Zachęca, aby w modlitwie nie ustawać, nie zniechęcać się, docenia modlitwę prośby, modlitwę natarczywą, wytrwałą, która niekiedy ma być modlitwą wołania jak u Bartymeusza: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną” (zob. Mk 10,46-52).
W książce nie brakuje również Najświętszej Maryi Panny, którą Papież ukazuje jako wzór modlitwy. Ona, jako „łaski pełna”, uprzedza naszą modlitwę, nasze prośby i błagania, niosąc je do swojego Syna Jezusa i prosząc w naszych intencjach. Ojciec Święty pisze, że postawa Maryi uczy nas właściwej modlitwy, czyli „przekazania problemu w ręce Boga”. Stawia Matkę Bożą jako przykład mądrości i odwagi chrześcijańskiego działania oraz jako naszą Orędowniczkę.
Papież Franciszek zwraca się również do nas o modlitwę za rodzinę, która przeżywa kryzys. Wskazując na Maryję, pisze, że to dzięki Niej i Jej mądrej, odważnej reakcji rodzina w Kanie Galilejskiej mogła cieszyć się radością, miłością i pokojem.
W książce Papież nie omija również trudnych tematów jak zło, grzech, samotność, choroba, rozstanie i śmierć. Zawiera ona również modlitwy dla małżonków, dziadków, narzeczonych, rodziców, dzieci, dla osób konsekrowanych, biskupów, kapłanów i diakonów. Jednym słowem Papież zaprasza do modlitwy za siebie nawzajem, ponieważ każdy jej potrzebuje, a prawdziwa modlitwa płynąca z serca prowadzi do Ojca, do „nowego życia”, które nie wiąże się z czasem czy zmianą sytuacji życiowej, ale jest darem sakramentu chrztu – życiem w Jezusie Chrystusie, w którym wszyscy stajemy się braćmi i siostrami.
Książka „Modlitwa. Oddech nowego życia” to zbiór najważniejszych wypowiedzi Papieża Franciszka o modlitwie. Ma na celu pomóc żyć w osobistej relacji z Bogiem. Modlitwa jest zawsze oddechem nowego życia, otrzymanego na chrzcie, tchnieniem Ducha, który w Jezusie czyni nas prawdziwymi dziećmi Ojca. Nowa książka Papieża to godna polecenia lektura duchowa, a nawet rekolekcje, które odbyte w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie przyniosą nową jakość życia – abyśmy, żyjąc na tym świecie, potrafili być zanurzeni w Bożą obecność i zwracali się do Boga całym sercem, wołając „Ojcze nasz”.
******
Modlitwa zawsze pozwala nam wyjść poza ogrodzenie naszych zmartwień, sprawia, że wychodzimy poza to, co jest źródłem naszego cierpienia, co nas niepokoi lub czego nam brakuje, pomaga nam postawić się w sytuacji innych. Rodzina jest szkołą, w której modlitwa ma nam przypominać, że istnieje jakieś „my”, że istnieje ktoś bardzo bliski, zdecydowanie, kto mieszka pod tym samym dachem, kto dzieli z nami życie i ma swoje potrzeby.
Papież Franciszek, Homilia, Parque de los Samanes, Guayaquil, Ekwador, 6 lipca 2015
******
Nowość modlitwy chrześcijańskiejpolega na tęsknocie za Bogiem, osobistej łączności z Nim!Jest ona dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym nazaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na solidarnedziałanie. Jest to dialog Syna z Ojcem, dialog między dziećmi a Ojcem.Tym jest modlitwa chrześcijańska.
Papież Franciszek, Anioł Pański, 28 lipca 2019