W trzydziestą rocznicę beatyfikacji Pier Giorgia Frassati przez papieża Jana Pawła II, L’Osservatore Romano przypomina związki między Karolem Wojtyłą a Pier Giorgiem – włoskim studentem, którego papież nazwał „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”.
Karol Wojtyła usłyszał po raz pierwszy o Pier Giorgiu Frassatim od ojców dominikanów jeszcze w czasie studiów. Uderzyło go to, że włoski student zmarł w młodym wieku, tak samo jak jego brat Edmund, zaraziwszy się chorobą od swoich podopiecznych. „Dla Wojtyły patrzenie na Pier Giorgia było trochę jak wspominanie swojego brata, którego stetoskop trzymał na biurku” – czytamy w L’Osservatore Romano.
Następnym punktem łączącym te dwie postaci była miłość do gór. „Miłość do gór i stworzenia jest wspólna dla nich obu i uczyniłaby ich solidnymi i niestrudzonymi towarzyszami w zdobywaniu szczytów” – podaje L’Osservatore Romano. Łączyło ich również to, że dla grupy przyjaciół założyli stowarzyszenia, których członków łączyła umiłowanie stworzenia i wiara w Chrystusa: Karol – „Środowisko”, a Pier Giorgio – „Tipi Loschi” (Ciemne Typy).
Kolejną wspólną cechą łączącą Frassatiego i Wojtyłę była ich pobożność maryjna. „Frassati lubił opuszczać Turyn i często udawał się do sanktuarium maryjnego w Oropie, by modlić się do Matki Bożej, a Wojtyła zawierzył się całkowicie Maryi w sanktuarium w Kalwarii. Dwa sanktuaria maryjne połączyły świętego i błogosławionego w ich czułym zawierzeniu się Matce Bożej” – czytamy w L’Osservatore Romano.
Już jako ksiądz, a następnie biskup, Karol Wojtyła wskazywał swoim studentom przykład Pier Giorgia Frassatiego także w kwestii pomocy ubogim, którym włoski student oddawał się w ramach Konferencji św. Wincentego. Podczas inauguracji wystawy o Pier Giorgiu Frasatim u krakowskich dominikanów 27 marca 1977 roku, abp Wojtyła powiedział: „Frassati może być uznany, nawet jeśli jeszcze nie został wyniesiony do chwały ołtarzy, za patrona, duchowego przewodnika młodzieży akademickiej, nawet obecnego pokolenia”.
„Ja również w młodości - powiedział Jan Paweł II w obecności siostry Frassatiego, Luciany Gawrońskiej, na cmentarzu w Pollone, 16 lipca 1989 roku - odczułem dobroczynny wpływ jego przykładu i jako student byłem pod wrażeniem siły jego chrześcijańskiego świadectwa” – czytamy w L’Osservatore Romano.
20 maja 1990 roku Jan Paweł II ogłosił Pier Giorgia Frassatiego błogosławionym, ukazując go jako „człowieka ośmiu błogosławieństw”.
BP KEP