Przewodniczący Episkopatu: kard. Grocholewski w nieprzeciętny sposób umiłował Chrystusa i jego Kościół, którym poświęcił całe swoje życie

Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który w nieprzeciętny sposób żył i myślał – jako wybitny intelektualista, kapłan, profesor i kardynał.  Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który również w nieprzeciętny sposób umiłował Chrystusa i jego Kościół, którym poświęcił całe swoje życie - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego. Kardynał Grocholewski zmarł 17 lipca 2020 r. w Rzymie.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i wszystkim tym, których poruszyła jego śmierć" - napisał abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił niezwykłą drogę życia i posługi kard. Grocholewskiego, który będąc osobą wybitną pozostał przy tym bardzo skromny. "Przez wiele lat był jedną z ważniejszych postaci w Watykanie i Kościele Powszechnym, jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, wcześniej kanclerz, sekretarz i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najbliższy współpracownik trzech papieży" - napisał metropolita poznański.

"Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego – m.in. troszczył się o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sądowniczego w Kościele, nadzorując – w imieniu papieży – pracę sądów kościelnych na całym świecie. Jako prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego podlegało mu prawie tysiąc uniwersytetów katolickich, w prawie stu krajach świata – od Australii po Belgię, od Stanów Zjednoczonych po RPA, kształcących ponad cztery miliony studentów" - czytamy w kondolencjach.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na niezwykły dorobek naukowy kard. Grocholewskiego. Jako jeden z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego na świecie autora przeszło pół tysiąca publikacji naukowych, wydanych w dwunastu językach. Był doktorem honoris causa dziewięciu uczelni.

Kondolencje abp Gądecki zakończył zachętą odnalezienia pokrzepienia i nadziei w słowach Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg. św. Jana: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J, 11,25).

BP KEP

Publikujemy pełną treść kondolencji:

 

KONDOLENCJE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO ŚMIERCI KSIĘDZA KARDYNAŁA ZENONA GROCHOLEWSKIEGO

 

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i wszystkim tym, których poruszyła jego śmierć.

Zmarł człowiek wybitny i jednocześnie wybitnie skromny. Przez wiele lat był jedną z ważniejszych postaci w Watykanie i Kościele Powszechnym, jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, wcześniej kanclerz, sekretarz i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najbliższy współpracownik trzech papieży.

Jako prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego – m.in. troszczył się o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sądowniczego w Kościele, nadzorując – w imieniu papieży – pracę sądów kościelnych na całym świecie. Jako prefektowi Kongregacji Wychowania Katolickiego podlegało mu prawie tysiąc uniwersytetów katolickich, w prawie stu krajach świata – od Australii po Belgię, od Stanów Zjednoczonych po RPA, kształcących ponad cztery miliony studentów. Ponadto, troszczył się o europejskie dziedzictwo tradycji uniwersyteckich. Średniowieczne początki takich uniwersytetów jak Sorbona, Oxford, czy Cambridge są nierozerwalnie związane z działalnością akademicką Stolicy Apostolskiej.

Kardynał Grocholewski był jednym z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego na świecie. Autor ponad pół tysiąca publikacji naukowych, wydanych w dwunastu językach. Biegle władający językiem włoskim, hiszpańskim, francuskim, angielskim i łaciną, w której prowadził wykłady. Doktor honoris causadziewięciu uczelni.

Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który w nieprzeciętny sposób żył i myślał – jako wybitny intelektualista, kapłan, profesor i kardynał.  Człowiek zupełnie nieprzeciętny, który również w nieprzeciętny sposób umiłował Chrystusa i jego Kościół, którym poświęcił całe swoje życie.

Pociechy płynącej z wiary szukamy dziś w Słowie Bożym powtarzając Chrystusowe słowa, zapisane w Ewangelii wg. św. Jana: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J, 11,25).

Odpoczywaj w pokoju!

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

« 1 »