Jan Paweł II był jednym z najważniejszych papieży, którzy działali na rzecz dialogu międzyreligijnego i przełamywania stereotypów – powiedział ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi.
Zaznaczył też, że Jan Paweł II zrobił bardzo dużo dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. „Od momentu, kiedy powiedział, że Żydzi są starszymi braćmi w wierze, nastąpiło przełamywanie wielu uprzedzeń i rozpoczęły się systematyczne wspólne kontakty między judaizmem i chrześcijaństwem. Można porównać to do wydania Nostra aetate (deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku do religii niechrześcijańskich)” – podkreślił w rozmowie z portalem polonijnym polskifr.fr Alexander Ben Zvi.
Dodał, że w Izraelu do dziś pamiętana jest wizyta Jana Pawła II w tym kraju (20-26 marca 2000 r.). „To było bardzo ważne wydarzenie, w telewizji odbywała się transmisja na żywo ze spotkań, został wydany specjalny znaczek pocztowy upamiętniający tę wizytę. Wystąpienia papieża były szeroko komentowane i bardzo dobrze przyjmowane. Pamięć o Janie Pawle II jest w Izraelu bardzo silna” – powiedział.
„To bardzo ważne dla historii Polski i Izraela. Musimy oddać hołd tym, którzy ryzykując własne życie ratowali innych. Oni byli bohaterami. Ważne, by prowadzić badania historyczne, które pozwolą odnajdywać takie osoby. Istotne jest także to, że park upamiętnia Holokaust. Często spotykam się z pytaniami, dlaczego tak dużo robimy, żeby przypominać o Holokauście. Po pierwsze musimy upamiętniać ludzi, którzy stracili życie, a po drugie pamięć o Holokauście pozwala walczyć z nietolerancją i antysemityzmem, żeby to nigdy się już nie powtórzyło” – zaznaczył Alexander Ben Zvi.