Bp Mendyk: 30 lat obecności nauczania religii w szkole to okazja do rachunku sumienia

30 lat obecności nauczania religii w szkole to okazja do rachunku sumienia, ale też do wyznaczenia pewnych nowych kierunków i nowych zadań, które czekają katechezę – powiedział bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. 30 lat katechezy w szkole było jednym z tematów 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski obradującej w dniach 27-29 sierpnia br. na Jasnej Górze.

Bp Mendyk zauważył, że pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę to przede wszystkim kształtowanie świadomości i budzenia tożsamości katechety. „Katecheta musi wiedzieć kim jest, jaką misję ma do spełnienia, na czym chce budować. Jest to zadanie, które Komisja wyznacza sobie na przyszłość jeśli chodzi o relacje z dyrektorami wydziałów katechetycznych” – powiedział.

Jako drugą kwestię bp Mendyk wymienił formację katechetów. „To nie tylko formacja merytoryczna, ale również formacja duchowa. Wprawdzie katecheci zdali w ubiegłym roku ten egzamin dobrze, kiedy były strajki, ale życie niesie nowe problemy i okazuje się, że ta formacja jest niezwykle ważna i potrzebna” – zaznaczył.

Podkreślił również istotę odważnego wchodzenia w przestrzeń informacyjną w sensie nowych technologii informacyjnych, docierania do człowieka. „Myślę, że to już nie tylko środek, ale przestrzeń, gdzie powinniśmy być odważnie obecni z Dobrą Nowiną”.

Bp Mendyk zwrócił także uwagę na pedagogizację rodziców, czyli wyjście naprzeciw problemom, które niesie życie. „Chodzi o to, aby pokazywać rodzicom problemy, które niesie życie, niesie świat, aby pomóc im w odczytywaniu tych problemów oraz w szukaniu rozwiązań” – powiedział.

BP KEP

« 1 »