Przewodniczący Episkopatu do lekarzy: dziękuję za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę

W tym szczególnym czasie zwracam się do wszystkich zajmujących się chorymi ze słowami uznania i podziękowania za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowie z okazji obchodzonego 18 października święta patrona lekarzy św. Łukasza Ewangelisty.

Abp Gądecki w słowie skierowanym do lekarzy i innych pracowników służby zdrowia podkreślił ich centralną rolę w obecnej sytuacji na świecie związanej z zachorowaniami na Covid-19. Podkreślił, że ich posługa jest niezwykle stresująca, a dobro bywa niedostrzegane.

Przewodniczący Episkopatu, przywołując znaną z Ewangelii św. Łukasza przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, zwrócił się do lekarzy, by nie ustawali w realizowaniu swojego powołania. „Proszę Boga o siły i wytrwałość dla Was. [...] Proszę o niewygaszenie w Waszych sercach i sumieniach poczucia lekarskiej i ludzkiej solidarności" - napisał.

Przypomniał też, że każdy człowiek chory i cierpiący, niezależnie od rodzaju choroby czy skali zagrożenia ma prawo do opieki, diagnozy i terapii. „Nikt nie może mieć poczucia osamotnienia, zlekceważenia czy obojętności. Nie ustawajcie w posłudze chorym i cierpiącym, bo wtedy w Waszych sercach będzie Boży pokój, który rodzi się w sercu pełnym miłosiernej miłości"- zachęcił lekarzy abp Gądecki.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Warszawa, dnia 18 października 2020 roku

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DO LEKARZY, Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. ŁUKASZA

Dnia 18 października Kościół w liturgii obchodzi święto św. Łukasza Ewangelisty. Według tradycji Łukasz był z zawodu lekarzem. To spowodowało, że został patronem lekarzy. Ale może ważniejszym motywem tego patronatu jest wymowa jego Ewangelii. W niej bardzo dużo miejsca zajmuje pełna miłosierdzia troska o chorych i cierpiących. To właśnie w Ewangelii jego autorstwa czytamy najbardziej znaną przypowieść o miłości i trosce o cierpiących, jaką jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. "Samarytańskie miłosierdzie" stało się synonimem pielęgnowania chorych i cierpiących z pełnym poświęceniem.

Przywołujemy ten temat w niezwykłej sytuacji na świecie i w Polsce. To wszystko, co związane jest z zachorowaniami na Covid-19, jest dla nas ogromnym zaskoczeniem i źródłem niepokoju. Liczne zachorowania, śmierć, niepewność o jutro stały się codziennością. Efektem dotykającym nas wszystkich jest zachwianie, a nawet zerwanie, zwykłych relacji społecznych. Ale w centrum tego stoi profilaktyka społeczna i leczenie zakażonych, a to jest obszar pracy lekarzy i pozostałych pracowników służby zdrowia.

W tym szczególnym czasie zwracam się więc do wszystkich zajmujących się chorymi ze słowami uznania i podziękowania za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę. Jest to posługa niezwykle stresująca. Dobro czasem bywa niedostrzegane.

Proszę Boga o siły i wytrwałość dla Was. O to, abyście nie ustawali w realizowaniu Waszego powołania – właśnie w duchu samarytańskiego miłosierdzia. Proszę o niewygaszenie w Waszych sercach i sumieniach poczucia lekarskiej i ludzkiej solidarności. Każdy człowiek chory i cierpiący, niezależnie od rodzaju choroby czy skali zagrożenia ma prawo do opieki, diagnozy i terapii. Nikt nie może mieć poczucia osamotnienia, zlekceważenia czy obojętności. Nie ustawajcie w posłudze chorym i cierpiącym, bo wtedy w Waszych sercach będzie Boży pokój, który rodzi się w sercu pełnym miłosiernej miłości.

Niech św. Łukasz będzie Wam przewodnikiem i orędownikiem, a dobry Bóg w swej Opatrzności i Miłosierdziu niech Wam błogosławi, a nas wszystkich niech obdarzy zdrowiem i nadzieją na lepsze i bezpieczniejsze jutro.

Z pasterskim błogosławieństwem,

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

« 1 »