Niedziela Misyjna rozpoczęła Tydzień Misyjny

„Oto ja, poślij mnie” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, zwanego Niedzielą Misyjną. Będzie on świętowany w Kościele powszechnym 18 października. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny.

Jak powiedział ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, głównymi celami Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego są: modlitwa o to, aby „Królestwo Jezusa rozszerzało się na cały świat”, poznanie dzieła misyjnego Kościoła oraz działalności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i życia jego założycielki Pauliny Jaricot, a także ożywienie ducha misyjnego oraz materialne wsparcie misji.

Co roku z okazji Dnia Misyjnego Ojciec Święty przygotowuje specjalne orędzie. W tym roku papież Franciszek dziękuje w nim Bogu za Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, świętowany w październiku 2019 roku. Jak podkreślił ks. Atłas, Papież nawołuje, żeby w trudnym czasie pandemii nie ustawać w rozwijaniu dzieła misyjnego Kościoła, ponieważ izolacja uświadamia nam, jak bardzo potrzebujemy więzi międzyludzkich i że mamy doskonałą okazję, aby te więzi budować i pogłębiać, wspierając na różny sposób naszych braci na całym świecie.

>>TEKST ORĘDZIA

„Niech przewodniczką na drodze owocnego przeżywania Światowego Dnia Misyjnego będzie założycielka PDRW i Żywego Różańca Paulina Jaricot” – zachęcił ks. Atłas. Polecił też korzystanie z Materiałów Liturgicznych przygotowanych na Tydzień Misyjny przez Dyrekcję Krajową PDM.

Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, przedstawił bilans zeszłorocznej Niedzieli Misyjnej. „W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 1 134 489,43 USD. Pieniądze te zostały przeznaczone na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej. W sumie zostało zrealizowanych 58 projektów. Z obliczeń Kongregacji Ewangelizacji Narodów wynika, że pomoc Papieskich Dzieł Misyjnych dociera do 600 mln katolików. Na świecie działa 120 dyrekcji krajowych PDM, które prowadzą animację misyjną w Kościołach lokalnych” – poinformował sekretarz krajowy PDRW w Polsce.

Na to, jak ważna jest pomoc misjom, zwracają uwagę sami misjonarze pracujący na różnych kontynentach. „Nam na misjach jest bardzo potrzebna modlitwa, odczuwamy to wsparcie na każdym kroku. Przy okazji Niedzieli Misyjnej misjonarze proszą o pomoc materialną, ponieważ bez niej nasza posługa byłaby niemożliwa” – podkreślił ks. Tomasz Kaczor, kapłan diec. tarnowskiej, posługujący w Boliwii.  O. Symeon Stachera OFM z Maroka powiedział, że chrześcijanie z tego kraju świętują Dzień solidarności z Kościołem misyjnym, uczestnicząc w uroczystej Eucharystii. Natomiast s. Weronika Bednarz SSND, która posługuje na obrzeżach Limy, stolicy Peru, zauważyła podczas swojej pracy misyjnej, że „wierzący Boliwijczycy, doświadczając braku kapłana-misjonarza oraz ubóstwa materialnego, czują się odpowiedzialni za swoją wspólnotę, dzieląc się słowem Bożym w swoich rodzinach, miejscach swojego codziennego przebywania”.

Światowy Dzień Misyjny jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 94.

mk/pdm/bpkep

Zobacz też: Materiały prasowe na 94. Światowy Dzień Misyjny >>Więcej nagrań
« 1 »