W dzień zaduszny Kościół stara się przyjść z pomocą swoimi modlitwami zmarłym, którzy podczas ziemskiego życia byli wprawdzie otwarci na Boga, lecz nie w sposób doskonały, tym, którzy za życia na ziemi nie dojrzeli w pełni do miłości Boga i bliźniego i oczekują w czyśćcu na ostateczne oczyszczenie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. To pierwsza sprawowana w katedrze poznańskiej przez abp. Stanisława Gądeckiego Eucharystia po chorobie COVID-19.
Podczas liturgii metropolita poznański wspomniał papieża Jana XIII, który w 968 r. ustanowił w Poznaniu pierwszą diecezję w Polsce, biskupów, arcybiskupów i prymasów Polski, którzy tu pasterzowali, a także królów i władców polskich pochowanych w katedrze. Modlono się m.in. za zmarłego w tym roku i pochowanego w katedrze poznańskiej kard. Zenona Grocholewskiego.
„Chyba nigdy jak w tym roku śmierć nie była nam tak bliska. Każdy z nas ma jakieś grono osób, które pożegnał, o których dzisiaj pamięta. Ciągle możemy im powiedzieć: dziękuję za otrzymane dobro, wybaczam, przepraszam. Nasza ludzka miłość nie zna granicy śmierci. Takiej granicy śmierci nie zna przede wszystkim miłość Boga” – mówił w homilii ks. kanonik Adam Sikora.
Liturgię zakończyła procesja z modlitwą stacyjną za zmarłych.
ms / Poznań/ KAI