Ruszyła kampania „Misjonarz na Post 2021”

Już po raz ósmy startuje kampania „Misjonarz na Post”. To projekt duchowego wsparcia polskich misjonarzy i misjonarek na całym świecie.

W tym roku akcja jest wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa polscy misjonarze pracujący na  całym świecie jeszcze bardziej potrzebują duchowego wsparcia.

„Doświadczamy różnych trudności i naszą siłą jest Jezus, dla którego głosimy Ewangelię, ale także doświadczenie żywego Kościoła. To, że jesteśmy Kościołem na całym świecie” – powiedział o. Robert Ablewicz MSF, Misjonarz Świętej Rodziny, od 8 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei podczas konferencji prasowej online „Misjonarz na Post 2021. Modlitwa za misjonarzy w dobie koronawirusa”.

„Doświadczam modlitwy, która fizycznie daje się odczuć na skórze, na ciele, szczególnie w momentach trudnych, gdzie wydaje się, że nie ma wyjścia. Chciałbym podziękować w imieniu misjonarzy zakonnych i świeckich, że o nas pamiętacie. Jesteśmy jednym ciałem Chrystusa i ta modlitwa, to dobro, które macie w sercu, dociera do nas” – zaznaczył o. Ablewicz.

O. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca inicjatywy, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl., zauważył, że czasem potrzebujemy impulsu, który powoduje, że realizujemy nasze dobre postanowienia. O. Wrzos podkreślił, że w inicjatywie chodzi również o jednoczenie środowisk misyjnych.

Z kolei Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portal misyjne.pl, przypomniał, że poza wymiarem duchowym, misjonarze niosą bardzo konkretną, wymierną pomoc. „W Wielkim Poście, gdy szukamy inspiracji, pokazanie tego typu bohaterów mediom, jest kluczowe” – stwierdził.

„Nie trzeba wychodzić z domu, a można stać się misjonarzem” – powiedziała Zofia Kędziora, koordynatorka akcji. Zachęciła, aby przy okazji tej akcji mówić o misjach, o duchowej wspólnocie z misjonarzami.

Aby wziąć udział w akcji, należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, w którym należy podać swoje imię, nazwisko i adres mailowy, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy może wybrać swoją formę duchowego wsparcia wylosowanego misjonarza lub misjonarki. Może to być modlitwa, ofiarowane wyrzeczenie czy też ofiarowanie cierpienia.

Na świecie pracuje obecnie 1892 polskich misjonarzy, którzy ze względu na pandemię koronawirusa jeszcze bardziej potrzebują duchowego wsparcia. W zeszłym roku ponad 50 tys. osób włączyło się w akcję wsparcia misjonarzy podejmując post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia w intencji wylosowanego wcześniej misjonarza.

Inicjatywa prowadzona jest przez redakcję oblackiego portalu misyjne.pl i dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”. Honorowy patronat nad akcją objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

BP KEP

 

« 1 »