Chcemy sobie uświadamiać, że jesteśmy wspólnotą, że jesteśmy jedną rodziną, że pamiętamy o sobie i że czuwamy, aby nie pomniejszyć tego dziedzictwa, które jest naszym udziałem, tego bogactwa, które otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja.
Bp Lechowicz przypomniał, że 2 maja łączy się z dniem 3 maja, kiedy obchodzona jest Uroczystość NMP Królowej Polski i wypada Dzień Modlitw za emigrację polską.
„Wszyscy znają słowa Apelu Jasnogórskiego:+„Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam+. Myślę, że w tych trzech słowach również zawiera się sens świętowania tych dni, tego wspomnienia o Polonii, o Polakach za granicą. Chcemy sobie uświadamiać, że jesteśmy wspólnotą, że jesteśmy jedną rodziną, że pamiętamy o sobie i że czuwamy, aby nie pomniejszyć tego dziedzictwa, które jest naszym udziałem, tego bogactwa, które otrzymaliśmy z poprzednich pokoleń" – zaznaczył.
Bp Lechowicz podkreślił, że w tych trzech słowach – jestem, pamiętam, czuwam – „zawiera się również zadanie dla tych, którzy opuścili nasz kraj, aby swoją postawą, swoim zachowaniem, współpracą potwierdzali, że są Polakami, że pamiętają o swoim dziedzictwie, o swojej historii, i czuwają, by nie tylko je zachować, ale również i pomnożyć".
BP KEP